• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 30 grudzień 2018 18:10

Augustów miastem pełnym przemocowców?

Napisane przez DK

„19 proc. mieszkańców miasta zna osobę doświadczającą przemocy domowej”, a 36 proc. badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie czy zdarzyło się im doświadczyć przemocy – tak wynika z tegorocznego opracowania „Diagnoza lokalnych zagrożeń społecznych na terenie miasta Augustowa oraz badanie ESPAD” wykonanego na zlecenie Urzędu Miasta.

20 proc. badanych doznało przemocy w domu, 10 proc. w miejscu publicznym zaś 5 proc. w miejscu pracy. Największy odsetek przypadków przemocy dotyczy przemocy psychicznej i fizycznej, aż 63 proc. ankietowanych doznało zarówno jednej jak i drugiej formy przemocy, po 6 proc. ankietowanych miało do czynienia z przemocą seksualną i przemocą zaniedbania. Największymi przemocowcami okazują się ojcowie, gdyż aż 43 proc. ankietowanych doznało przemocy właśnie ze strony ojca, 26 proc. ze strony matki a 19 proc. ze strony partnera/partnerki.

24 proc. ankietowanych przyznało się do stosowania zachowań przemocowych wobec innych osób, najczęściej była to przemoc psychiczna i fizyczna skierowana do rodzeństwa (42 proc.), partnera/partnerki (22 proc.), rodziców (17 proc.), dziadków (8 proc.), dzieci (6 proc.). Całe szczęście tylko 4 proc. ankietowanych uważa, że stosowanie kar fizycznych w stosunku do dzieci jest dobrą metodą wychowawczą, ale jednak niepokojące jest to, iż aż 18 proc. badanych nie ma na ten temat zdania.

Działania służb miejskich potwierdzają wyniki badań. Do końca października 2018 r. założono w Augustowie 103 Niebieskich Kart, tą zakłada m.in. Policja czy Ośrodek Pomocy Społecznej w przypadku, kiedy zostanie stwierdzona przemoc w rodzinie. W naszym mieście karty zakładano głównie na wniosek Policji (86 Niebieskich Kart).

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot