• 1
  • 2
  • 3
sobota, 19 styczeń 2019 19:30

Prawosławni święcą wodę

Napisane przez RED

Chrzest Pański to jedno z 12 wielkich, tzw. Dwunadiesiatych, świąt prawosławnych, obchodzonych 6 (19) stycznia. W tym dniu do Jana Chrzciciela, który chrzcił w Jordanie na odpuszczenie grzechów, przyszedł z Nazaretu Pan nasz Jezus Chrystus. Jan, który od dzieciństwa znał niezwykłą świętość Jego życia, chciał powstrzymać Go, mówiąc: „To ja powinienem prosić Cię o chrzest, a Ty przychodzisz do mnie”. Ale Jezus powiedział do niego: „Teraz nie czas mówić o tym, powinniśmy wypełnić to, do czego zostaliśmy powołani”.

Dzień poprzedzający Święto Epifanii (18 stycznia) jest uroczyście obchodzony i uważany za nadzwyczaj święty.

Obchodom Chrztu Pańskiego towarzyszy dwukrotne poświęcenie wody, w przeddzień święta w świątyni oraz w sam dzień święta - w miarę możliwości - w rzece lub jeziorze.

Poświęconą wodę wierni przynoszą do domów i przechowują przez cały rok. Tą wodą święcą także mieszkania, bowiem w Cerkwi rozpoczyna się czas odwiedzin domów wiernych przez prawosławnych kapłanów z kolędą.

Źródło: Wrota Podlasia

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot