W Polsce są to stosunkowo młode święta, ponieważ Dzień Babci zaczęliśmy świętować w latach 60-tych a Dzień Dziadka w latach 80-tych XX wieku. Dzień Babci rozpropagował tygodnik „Kobieta i życie” w 1964 roku. W 1966 roku „Ekspres wieczorny” oficjalnie ogłosił obchody Dnia Babci. Dzień Dziadka wywodzi się od Dnia Babci i zaczął być świętowany w 1978 roku.
Dziadkowie odgrywają w życiu rodzin bardzo dużą rolę. Pomagają w opiece i wychowaniu dzieci, swoich wnucząt, a także rozpieszczają je i bezgranicznie kochają. Dlatego bardzo dobrze, że babcia i dziadek są uhonorowani za swoje „zasługi”.
Obchody Dnia Babci i Dziadka na świecie
W Stanach Zjednoczonych początkowo Dzień Babci zaczęto obchodzić w jednym ze stanów, a mianowicie w Wirginii Zachodniej, jako uszanowanie osób starszych. W 1978 roku święto to zostało uznane oficjalnie przez prezydenta i zaczęto je obchodzić w całym kraju. Babcia i dziadek mają tam wspólne święto, Święto Dziadków, które przypada 9 lub 10 września. We Francji stosunkowo niedawno zaczęto czcić święto babci i dziadka i przypada ono na pierwszą niedzielę marca. Wielka Brytania obchodzi te święta 11 lutego, a Włosi 2 października. Ciekawostką jest to, że w Japonii nie obchodzi się Dnia Babci i Dziadka, ponieważ funkcjonuje tam Dzień Szacunku dla Wieku. Obchodzi się je od 1966 roku, 15 września.
Pod każdą niemal szerokością geograficzną doceniana jest rola babć i dziadków. Pomagają oni w domowych obowiązkach, odbierają wnuki ze szkoły czy przedszkola, gotują, czytają bajki, przytulają w trudnych chwilach. Dzięki „dziadkom” wciąż żywe są tradycje, które przekazują oni młodszym pokoleniom. Warto zatem obchodzić Dzień Babci i Dzień Dziadka i nigdy o nich nie zapominać, gdyż dla nich najważniejsze jest szczęście ich wnucząt i dzieci.
Życzymy Babciom i Dziadkom wszystkiego najlepszego!