• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 22 styczeń 2019 11:27

II Nocny Bieg Powstańca

Napisane przez KR
Źródło: Nadleśnictwo Augustów Źródło: Nadleśnictwo Augustów Fot: Marek Węgrzynowicz

W 156 rocznicę  wybuchu Powstania Styczniowego, 19 stycznia 2019 r. na terenie Puszczy Augustowskiej ponownie  wystartował  „Nocny Bieg Powstańca”. Organizatorem imprezy było Stowarzyszeniem Woda-Las natomiast Nadleśnictwo Augustów jako jeden z partnerów pomogło w zabezpieczaniu trasy biegu oraz zadbało o odpowiedni klimat wydarzenia  zapewniając grupę rekonstrukcyjną, która podkreśliła charakter imprezy.

Uczestnicy  po odprawie technicznej w biurze zawodów zostali przewiezieni autokarami na linię startu w pobliżu rezerwatu przyrody „Kozi Rynek” na terenie Nadleśnictwa Augustów. Rezerwat leśny i uroczysko Kozi Rynek to miejsce bitwy i stacjonowania oddziału „Wawra” podczas Powstania Styczniowego.

Pierwsi zawodnicy wystartowali o godzinie 16. Biegacze mieli do pokonania leśną trasę o długości około 17 km. Rekonstruktorzy zadbali o zapewnieni dawnego klimatu dzięki kostiumom z tamtego okresu. Całą trasę oświetlały płonące pochodnie i ogniska. Biegnąc nocą przez tak zainscenowany las uczestnicy mogli poczuć i wyobrazić sobie, jak trudny i ciężki był los powstańca walczącego o wolność swojego narodu. Meta znajdowała się na Stadionie Orlik Płaska, gdzie po ukończeniu zawodów odbyło się uroczyste wręczenie medali. Pomimo tak ekstremalnych warunków- noc, las, oblodzona droga i trasa licząca sobie około 17 km, zawodnicy byli bardzo zadowoleni.

Źródło: Nadleśnictwo Augustów

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot