• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 15 luty 2019 11:16

Święci z naszych wierszy

Napisane przez KR
Źródło: MBP Augustów Źródło: MBP Augustów

Myślę, że nadszedł już czas, by zapoznać Czytelników z wyborem wierszy przedstawionych podczas Niedzielnych Pogwarek Poetyckich przy Herbatce zatytułowanych „Mój święty patron”.

Są to wiersze o patronach, których nosimy imiona; o tych, którzy wzmacniają nas i naszą wiarę od czasu przyjęcia sakramentu bierzmowania; są patronami naszych zawodów bądź w rozmaity sposób przychodzą nam z pomocą; w takiej czy innej sytuacji zainteresowali nas świętością swojego życia. Są wśród nich utwory liryczne i refleksyjne. W swej treści bardzo osobiste i takie, gdzie piszący podchodził do tematu z pozycji historyka czy obserwatora. Niektórzy twórcy zgłębiali żywoty opiewanych świętych szukając sensu ich istnienia we własnym życiu, kulturze czy religii. Są wiersze stwierdzające i pytające. Przyjmują różne formy zapisu. Niektóre z nich mają charakter czysto modlitewny. Są pośród nich utwory poświęcone Najświętszej Maryi Pannie oraz patronkom i patronom: św. Agacie, św. Agnieszce, św. Antoniemu Padewskiemu, św. Barbarze, św. Bernadecie, św. Cecylii, św. Erazmowi, św. Franciszkowi z Asyżu, św. Janowi Chrzcicielowi, św. Janowi de la Salle, św. Janowi XXIII, św. św. Joannom, a wśród nich Joannie d’Arc, i Joannie Beretcie-Molli; św. Józefowi, św. Krystynie, św. Małgorzacie Marii Alacoque, św. Mikołajowi z Miry, św. Piotrowi Apostołowi, św. Reginie, św. Teresie od Dzieciątka Jezus i św. Zofii. Nie mogło zabraknąć wierszy o św. Wawrzyńcu – patronie bibliotekarzy i bibliotek, wszak Niedzielne Pogwarki Poetyckie przy Herbatce organizowane są przez bibliotekę.

W Filii nr 2 MBP APK (ul. Komunalna 2), gdzie prowadzone są spotkania pogwarkowe, oglądać można wystawę obrazków z postaciami świętych z prywatnej kolekcji Krzysztofa Anuszkiewicza (prezesa Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Augustowie, kolekcjonera, wydawcy książek i fotografika – wymienię tu tylko niektóre z jego zajęć). W czasie spotkania 9 grudnia ub.r. można było również zobaczyć zestaw książek o tej tematyce i zbiór medali ze świętymi.

Wiersze poetów, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w pogwarkach czytali ich koledzy po piórze oraz Krystyna Korzeniewska, Krzysztof Anuszkiewicz i Wojciech Batura.

Zachęcam do zapoznania się z wyborem utworów i fotografiami Krzysztofa. Tomik wierszy, podobnie jak wcześniejsze, został wydrukowany dzięki pomocy Krystyny Bakuniewicz. Projekt plakatu i logo pogwarek są autorstwa Renaty Rybsztat.

Miejska Biblioteka Publiczna Augustowskich Placówek Kultury zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie z tego cyklu w niedzielę 17 lutego. Będzie można posłuchać wierszy o historii i współczesności niegdysiejszych przedmieść Augustowa, czyli o Białobrzegach, Biernatkach, Klonownicy, Turówce, Uściankach, Wójtowskich Włókach i Żarnowie. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Bożeny Klimaszewskiej.

Józefa Drozdowska

Źródło: MBP Augustów

Więcej w tej kategorii: « Sarna modelka Parkrun Augustów »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
MIRAD - Bar przy kominku
DANBUS
Eureka
Drewno opałowe
Biuro Rachunkowe
GENERALI
Weterynarz