• 1
  • 2
piątek, 22 luty 2019 11:31

Nagrody i stypendia dla wybitnie utalentowanych artystycznie mieszkańców Augustowa

Napisane przez KR
Źródło: UM Augustów Źródło: UM Augustów

Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk już po raz trzeci przyznał nagrody i stypendia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Laureatami nagród i stypendiów zostały osoby o wybitnych osiągnięciach wnoszące ogromny wkład w rozwój życia kulturalnego Augustowa.  W czwartek, 21 lutego zastępca burmistrza Augustowa Filip Chodkiewicz wręczył dyplomy oraz złożył gratulacje laureatom nagród i stypendystom.

Nagrodę za całokształt działalności kulturalnej w kwocie 4 200 zł otrzymał Elżbieta Granacka -pedagog, którego ogromne zaangażowanie i sukcesy edukacyjno-wychowawcze doceniła nie tylko augustowska społeczność ale również Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznając Medal Komisji Edukacji Narodowej w 2001 r., a w 2006 r. nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Od 2008 roku pracuje jako instruktor muzyczny w Augustowskich Placówkach Kultury. Z jej inicjatywy powstało wiele zespołów, które odnoszą liczne sukcesy na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Komponuje muzykę instrumentalną oraz piosenki, pisze teksty, jest animatorką życia kulturalnego Augustowa. Elżbieta Granacka otrzymała również stypendium burmistrz Miasta Augustowa 2019 w kategorii powyżej 26 roku życia.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia o wysokim znaczeniu artystycznym w kwocie 2 800 zł otrzymali:

Krystyna Fiodorow - od 1986 roku pracuje w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie i przez cały ten czas z wielką pasją, zaangażowaniem i niesłabnącym entuzjazmem działa na rzecz upowszechniania czytelnictwa dzieci i młodzieży.

Erazm Stefanowski- poeta, prozaik, eseista, felietonista, autor artykułów sportowych i wywiadów. Laureat kilkudziesięciu regionalnych i ogólnopolskich konkursów literackich, poetyckich i prozatorskich. Autor 2 książek poetyckich: Zaprawione mirrą i Oskarżony Jezus Ch. Autor tomu poezji  Nie wiary godne. Erazm Stefanowski został również stypendystą burmistrz Miasta Augustowa 2019 r. w kategorii powyżej 26 roku życia.

Stypendium w kategorii do 26 lat w kwocie 500 zł miesięcznie burmistrz Miasta Augustowa przyznał:

Oskarowi Tomeckiemu – tancerzowi tańca towarzyskiego w Klubie Sportowym Promenada w Augustowie. Wielokrotny laureat i finalista turniejów ogólnopolskich. W grudniu 2018 r zdobył, wraz z partnerką tytuł Mistrza Okręgu Podlaskiego w tańcach latynoamerykańskich w kategorii wiekowej Młodzież. Na Mistrzostwach Polski w najwyższej klasie tanecznej A w kategorii wiekowej Młodzież + Dorośli zajął 9 miejsce.

Wiktorii  Zapolnik – tancerce tańca towarzyskiego w Klubie Sportowym Promenada w Augustowie. Wielokrotna laureatka i finalistka turniejów ogólnopolskich. Wraz z partnerem zdobyła tytuł Mistrza Okręgu Podlaskiego w tańcach latynoamerykańskich w kategorii wiekowej Młodzież. Na Mistrzostwach Polski w najwyższej klasie tanecznej A w kategorii wiekowej Młodzież + Dorośli zajęła 9 miejsce.

Karolinie Kuśmierz, której dorobek artystyczny, mimo młodego wieku, jest przeogromny. Jest laureatką kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Jednym z największych dotychczasowych sukcesów Karoliny Kuśmierz jest zdobycie I miejsca  w „Golden Classical Music Awards” International Competition w Carnegie Hall w Nowym Yorku. Zdobyła również I miejsce podczas International Music Competition „Salzburg” Grand Prize Virtuoso w Austrii 2018.

Stypendium w kategorii powyżej 26 roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie burmistrz Miasta Augustowa przyznał: Elżbiecie Granackiej, Erazmowi Stefanowskiemu oraz Barbarze Gałczyńskiej – Pudlik, która od wielu lat realizuje pasje do malarstwa, literatury oraz fotografii. Eksponowała swoją twórczość na około 30 wystawach, m.in. we Włoszech, na Litwie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie. Tworzy w technice olejnej i akrylowej oraz akwareli. W swoich pracach często sięga po tematy związane z naturą oraz z motywami architektury. Maluje również portrety muzyków. Kolejną pasją pani Barbary Gałczyńskiej – Pudlik jest działalność literacko-publicystyczna. Jej wiersze publikowane były m.in.  w Klubie Literackim Nauczycieli w Białymstoku.

Wszystkim laureatom nagród i stypendiów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Źródło: UM Augustów

Gruby Benek