• 1
  • 2
sobota, 02 marzec 2019 08:59

Zmiany w szkole w Monkiniach

Napisane przez RED

Jak wynika z uchwały Rady Gminy Nowinka, Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Chmielewskiego w Monkiniach stanie się filią Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Nowince. O szczegółach tej decyzcji w rozmowie z nami opowiedziała Teresa Strękowska, wójt Gminy Nowinka:

"Problemy w szkole w Monkiniach zaczęły się w sierpniu, szkole brak było dyrekcji i nauczyczycieli. Po protestach rodziców interweniowała kurator oświaty, która nakazała wznowić nauczanie w tej szkole. To się jednak nie udało, a dzieci w połowie września trafiły do innych placówek. 22 lutego, dzięki zainteresowaniu rodziców, Rada Gminy podjęła jednak uchwałę intencyjną, która może przywrócić szkołę, jednak stanie się ona jedynie filią Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Nowince"

Roczne utrzymanie placówki na rok szkolny 2019/2020 wyniesie gminę 160 tys. zł. W szkole ma być zatrudniony jeden nauczyciel na cały etat, jeden na pół, osoba sprzątająca na pół etatu oraz palacz na okres zimowy. W placówce uczyć się ma dwudziestu uczniów.

Otwarta pozostaje sprawa imienia i sztandaru szkolnego. Decyzję o tym czy placówka je utraci ma zostać podjęta w najblizszym czasie przez podlaskiego kuratora oświaty.

Gruby Benek