• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 05 marzec 2019 14:14

Z granicy do muzeum. Podlaska KAS przekazała zabytki.

Napisane przez RED

We wtorek 5 marca podlaska KAS przekazała Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku oraz Muzeum Diecezjalnemu w Łomży dwie zabytkowe ikony oraz grot średniowiecznej włóczni, przechwycone w 2018 roku na przejściach granicznych podczas prób ich przemytu do Polski

Dwie dziewiętnastowieczne ikony pochodzące z Rosji przedstawiające wizerunek Boga Ojca z Duchem Świętym oraz Narodzenie Bogurodzicy, funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Połowcach, znaleźli podczas szczegółowej kontroli opla kierowanego przez 52-letniego Białorusina w styczniu ubiegłego roku. Jedna z nich ukryta była w opakowaniu po czekoladkach, druga znajdowała się w specjalnie spreparowanej drewnianej skrzynce.

Przemyt wczesnośredniowiecznego grotu włóczni, udaremnili funkcjonariusze KAS z Bobrownik w marcu 2018 roku. Zabytek mundurowi znaleźli w skrzynce narzędziowej znajdującej się w bagażniku fiata kierowanego przez 54-letniego obywatela Białorusi.

Podczas dzisiejszego spotkania w siedzibie Podlaskiego Urzędu Skarbowego, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski oficjalnie przekazał ikonę z wizerunkiem Boga Ojca z Duchem Świętym oraz grot włóczni Andrzejowi Lechowskiemu – Dyrektorowi Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Ikona przedstawiająca Narodzenie Bogurodzicy, wzbogaci natomiast kolekcję Muzeum Diecezjalnego w Łomży, kierowanego przez ks. Tomasza Grabowskiego.
- Krajowa Administracja Skarbowa ma szerokie spektrum działania. Wprawdzie jest to głównie działalność polegająca na zwalczaniu przestępczości, głównie ekonomicznej, ale jednym z naszych działań jest także zatrzymywanie przemycanych cennych zabytkowych przedmiotów. Przekazywanie tych przedmiotów muzeom, to dla naszej administracji wielka radość i satysfakcja – powiedział Wojciech Orłowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku i dodał: - Dzięki taki działaniom KAS, szeroki krąg publiczności będzie miał możliwość zapoznania się z pięknymi, zabytkowymi eksponatami. Ze względu na ich unikatową wartość historyczną, powinny cieszyć oczy jak największej liczby odwiedzających muzea.

Z otrzymanych eksponatów cieszyli się dyrektorzy obdarowanych placówek:
- Jest to już któraś z kolei uroczystość przekazywania znalezionych na granicy, pochodzących z przestępstwa, dóbr kultury. To dla nas bardzo dobre doświadczenie, zarówno ze względów kolekcjonerskich, muzealnych, jak i obywatelskich, ponieważ świadczy o sprawności działania w tym aspekcie instytucji państwowych, w tym Krajowej Administracji Skarbowej – powiedział Andrzej Lechowski, Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, dziękując za współpracę Dyrektorowi Orłowskiemu.

- Jest to pierwsze takie wydarzenie w historii naszego Muzeum i mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie otwiera naszą współpracę – dodał ks. Tomasz Grabowski z Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Oprócz przekazanych dziś ikon i grotu włóczni, w ostatnich dwóch latach zbiory Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zasiliły przekazane przez białostocką KAS średniowieczne bojowe czekany, szable i hełm, osiemnastowieczne rosyjskie monety oraz biżuteria z epoki brązu.

Radosław Hancewicz

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek