• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 08 marzec 2019 08:24

Wystawa plenerowa „Kobieta pracująca w PRL”

Napisane przez RED

Muzeum Historyczne zaprasza na ekspozycję poświęconą pracy kobiet w okresie Polski Ludowej. Będzie ona prezentowana na Rynku Kościuszki (przy fontannie) od 8 marca do 2 maja br.

Autorka wystawy – Izabela Romaniuk z Muzeum Historycznego, by pokazać kobietę pracującą z czasów PRL-u, sięgnęła do bogatego archiwum fotograficznego i wykorzystała sceny uchwycone w kadrze przez Zdzisława Zarembę i Józefa Rybińskiego - dwóch fotoreporterów Gazety Białostockiej i Gazety Współczesnej.
W trudnych czasach powojennych kobiety podejmowały się wielu nowych zadań, również zawodowych. Często to na ich barki spadał trud zapewnienia środków finansowych na trzymanie nie tylko siebie, ale i rodziny. Decydowały o tym różne czynniki – trudna sytuacja demograficzna kraju, spowodowana stratami poniesionymi w wyniku działań wojennych i, w związku z tym, dotkliwie odczuwalny brak rąk do pracy. Także plany odbudowy kraju i jego intensywnej industrializacji powodowały wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. Praca zawodowa kobiet zaczęła być normą. Zaczęły pracować w różnych zawodach, także tych wcześniej przypisywanych tylko mężczyznom, gdzie wykonywały nieraz bardzo ciężkie fizycznie zadania.

opr. ms, Zdjęcia: Organizator
Źródło: Wrota Podlasia

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
Foto Bajka - Lustra
Opał klasy PREMIUM
DANBUS
MIRAD - Bar przy kominku
Eureka
Tepete - Auto zastępcze
Drewno opałowe
Weterynarz
Biuro Rachunkowe