• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 12 marzec 2019 08:18

DKF Kinochłon "Kafarnaum", gość Artur Zaborski

Napisała

Zło na świecie bierze się z nieszczęśliwego dzieciństwa... - wielkie kino w Kinochłonie
Najdłuższa, piętnastominutowa owacja po projekcji na festiwalu w Cannes, Nagroda Jury i nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny – to najnowsza propozycja augustowskiego DKF-u Kinochłon.

W poniedziałek 18 marca o godzinie 18:30 w kinie Iskra pokażemy Państwu najnowszy film Nadine Labaki pt. „Kafarnaum”. Reżyserka „Karmelu” i „Slamdoga. Milionera z ulicy” tym razem opowiada nam historię chłopca z Bejrutu, który pozwał swoich rodziców, za to że się urodził... Zaina poznamy na sali sądowej, na której opowiada o tym, jak doszło do tego, że występuje przeciwko własnej rodzinie.

Nie brakuje w tym filmie detali – poznajemy bardzo dokładnie warunki życia chłopca, przejmujący brak miłości, patologię. Nadine Labaki jednak nie próbuje manipulować widza obrazami skrzywdzonych dzieci i bejruckiej biedy – ona daje tym dzieciom głos. Dzieciom, które muszą sobie radzić w szorstkich i bezlitosnych realiach Libanu, gdzie na porządku dziennym jest handel ludźmi, narkotyki,
Historia opowiedziana z perspektywy dziecka, to niemal reporterski obraz przeszywający serce. Jak twierdzi reżyserka, składa się wyłącznie z rzeczywistych zdarzeń, zasłyszanych opowieści, wspomnień, doświadczeń. Autentyzm i energiczny montaż pokazują skalę patologicznej biedy, ale nie odbierają filmowi artystycznej kreacji.

Nie bójcie się Państwo sentymentalizmu i perwersyjnego epatowania nędzą – w „Kafarnaum” tego nie znajdziecie. To zasługa także wspaniałej kreacji aktorskiej głównego bohatera, który nigdy się nie poddaje, jest zaradny i nigdy nie załamuje rąk, a do tego urzeka empatią i opiekuńczością.

Uporać się z podjętym w filmie tematem pomoże nam Artur Zaborski – krytyk filmowy, były redaktor naczelny portalu Stopklatka.pl. Teraz jego teksty można przeczytać w „Kinie", „Aktivist", „Dzienniku. Gazecie Prawnej" i portalach Interia.pl i ARTPapier. Założyciel krakowskiego DKF-u Magazyn Kultury, w którym był dyrektorem programowym przez dwa lata. Wykładowca w akademiach filmowych dla dzieci i młodzieży. Wielki miłośnik Iranu i jego mieszkańców, perskiej kultury i jej popularyzator w Polsce.
Bądźcie Państwo z nami w poniedziałek w kinie!

Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

Kino ISKRA

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.