• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 14 marzec 2019 13:50

Do strajku coraz bliżej?

Napisane przez  KK

Początek wiosny tego roku nie jest dobrym okresem w polskich szkołach. Nauczyciele bowiem domagają się podwyżek, z tego powodu w wielu placówkach mogą być odwoływane zajęcia lekcyjne. W których augustowskich szkołach rozpocznie się strajk? Jak będzie przebiegał?

Przypomnijmy, że decyzja o strajku zapadła na początku 2019 roku. Wówczas to na posiedzeniu ZNP ustalono, że nauczyciele i inni pracownicy oświaty powinni otrzymać podwyżkę wynagrodzeń o 1000 zł. Obecnie średnie zarobki nauczycieli będących na stażu wynoszą 1751 zł netto, natomiast 2377 zł zarabiają pracownicy dyplomowani. O szczegóły zapytaliśmy Jana Dziądziaka, Prezesa Zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Augustowie.

Co jest bezpośrednim powodem strajku nauczycieli?

Tak jak podają media i nasz związek na stronie internetowej - żądania wynikają z obecnej polityki rządu. Inne grupy zawodowe dostają od czasu do czasu dodatkowe pieniądze, my natomiast od wielu lat nie otrzymaliśmy żadnych podwyżek. To co na chwilę obecną proponuje Pani Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska, to są jakieś symboliczne kwoty, które nie rekompensują tak długiego czasu regulacji płac. Jeśli strona rządowa wywiąże się z naszych żądań - strajku nie będzie.

Jakie są dokładne żądania pracowników oświaty?

Mówiąc wprost naszym żądaniem jest podwyżka. Zawsze się robi to tak, że licytację zaczyna się nieco wyżej i doprowadza się do tego, że finalna kwota jest zbliżona do pierwotnych żądań. Na dzień dzisiejszy domagamy się tysiąca złotych podwyżki na każdego pracownika zatrudnionego w placówkach oświatowych, niezależnie czy to jest nauczyciel, czy osoba wykonująca inną pracę.

Co się będzie dzialo w Augustowie w razie rozpoczęcia protestu? Jak on będzie wyglądał w praktyce?

Jeśli rząd nie wywiąże sie z naszych żądań, początek strajku przewidziany jest na 8 kwietnia, natomiast nie jest określone do kiedy będzie trawał. To już jest kwestia, którą ustali Zarząd Główny ZNP. Polegał będzie na tym, że pracownicy pojawią się w swoim miejscu pracy, spędzą w nim wymaganą liczbę godzin, jednak nie podejmą zadań przewidzianych na swoich stanowiskach.

Wiele augustowskich szkół planuje przyłączyć się do strajku?

Na dzień dziejszy nie mogę udzielić informacji dotyczącej dokładnej liczby placówek. Chciałbym też w pierwszej kolejności poinformać samorządy lokalne o tym, które szkoły przystąpią do strajku. Mogę tylko ogólnie powiedzieć, że w skali powiatu jest to na chwilę obecną 20 placówek.

Co z uczniami tych szkół, kto w tym czasie zadba o ich edukację?

Nie jest to pytanie do mnie. To dyrektorzy szkół, jako osoby kierujące daną placówką, muszą liczyć się z tym, że może kiedyś odbyć się strajk. Ja mogę tylko powiedzieć, że powinien on poinformować rodziców na wypadek gdyby wszyscy nauczyciele strajkowali. Może być tak, że nie wszyscy przyłączą się do naszej akcji, wówczas dyrektor ma obowiązek zaplanować lekcje uczniom z wykorzystaniem pracowników, którzy są do jego dyspozycji.

Komentarze  

#3 Ewa 2019-03-17 15:53
Cytuję Ela:
Jak się nie podoba to trzeba zmienić zawód i założyć własną działalność.

A jak większości się nie podoba pracować za grosze? Odejdą jak im radzisz i kto zostanie uczyć dzieci? Będziesz wtedy miała klops. Do zawodu nie garną się ludzie świetni za takie śmieszne pieniądze. Więc masz sytuację taką jak opisujesz. To błedne koło: nie podwyższać im pensji, skoro tak źle pracują. Czyli niech ci sami dalej pracują, bo nikt lepszy nie przyjdzie. Czyli niech będzie byle jak. Gratuluę życiowej mądrości.
Cytować
#2 Ela 2019-03-15 16:06
Ja bym proponowała , aby nauczyciele pracowali w szkole 40 godz i sprawdzali prace dzieci w szkole,
niech im nakażą założenie działalności / ci co udzielają korepetycji/ niech zaczną się rozliczać z dodatkowej na lewo zarobionej kasy i zaczną płacić podatki. Po drugie niech zaczną uczyć, a nie udają że uczą,to że dzieci biorą korepetycje to o czym świadczy, a mianowicie że nauczyciel nie potrafi przekazać swojej wiedzy i dotrzeć do ucznia.Termin strajku , to zwykły szantaż.Jak się nie podoba to trzeba zmienić zawód i założyć własną działalność.
Nie wspomnę o traktowaniu uczniów i rodziców.
Punkt pierwszy- nauczyciel ma zawsze rację.
Punkt drugi- nauczyciel wie lepiej.
Tej nadzwyczajnej ,, kaście,, może ktoś nosa utrze.
Cytować
#1 Strajk 2019-03-14 21:59
Strajk i strajk masakra. Najlepszy zawod świata
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^