• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 14 marzec 2019 13:50

Do strajku coraz bliżej?

Napisane przez KK

Początek wiosny tego roku nie jest dobrym okresem w polskich szkołach. Nauczyciele bowiem domagają się podwyżek, z tego powodu w wielu placówkach mogą być odwoływane zajęcia lekcyjne. W których augustowskich szkołach rozpocznie się strajk? Jak będzie przebiegał?

Przypomnijmy, że decyzja o strajku zapadła na początku 2019 roku. Wówczas to na posiedzeniu ZNP ustalono, że nauczyciele i inni pracownicy oświaty powinni otrzymać podwyżkę wynagrodzeń o 1000 zł. Obecnie średnie zarobki nauczycieli będących na stażu wynoszą 1751 zł netto, natomiast 2377 zł zarabiają pracownicy dyplomowani. O szczegóły zapytaliśmy Jana Dziądziaka, Prezesa Zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Augustowie.

Co jest bezpośrednim powodem strajku nauczycieli?

Tak jak podają media i nasz związek na stronie internetowej - żądania wynikają z obecnej polityki rządu. Inne grupy zawodowe dostają od czasu do czasu dodatkowe pieniądze, my natomiast od wielu lat nie otrzymaliśmy żadnych podwyżek. To co na chwilę obecną proponuje Pani Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska, to są jakieś symboliczne kwoty, które nie rekompensują tak długiego czasu regulacji płac. Jeśli strona rządowa wywiąże się z naszych żądań - strajku nie będzie.

Jakie są dokładne żądania pracowników oświaty?

Mówiąc wprost naszym żądaniem jest podwyżka. Zawsze się robi to tak, że licytację zaczyna się nieco wyżej i doprowadza się do tego, że finalna kwota jest zbliżona do pierwotnych żądań. Na dzień dzisiejszy domagamy się tysiąca złotych podwyżki na każdego pracownika zatrudnionego w placówkach oświatowych, niezależnie czy to jest nauczyciel, czy osoba wykonująca inną pracę.

Co się będzie dzialo w Augustowie w razie rozpoczęcia protestu? Jak on będzie wyglądał w praktyce?

Jeśli rząd nie wywiąże sie z naszych żądań, początek strajku przewidziany jest na 8 kwietnia, natomiast nie jest określone do kiedy będzie trawał. To już jest kwestia, którą ustali Zarząd Główny ZNP. Polegał będzie na tym, że pracownicy pojawią się w swoim miejscu pracy, spędzą w nim wymaganą liczbę godzin, jednak nie podejmą zadań przewidzianych na swoich stanowiskach.

Wiele augustowskich szkół planuje przyłączyć się do strajku?

Na dzień dziejszy nie mogę udzielić informacji dotyczącej dokładnej liczby placówek. Chciałbym też w pierwszej kolejności poinformać samorządy lokalne o tym, które szkoły przystąpią do strajku. Mogę tylko ogólnie powiedzieć, że w skali powiatu jest to na chwilę obecną 20 placówek.

Co z uczniami tych szkół, kto w tym czasie zadba o ich edukację?

Nie jest to pytanie do mnie. To dyrektorzy szkół, jako osoby kierujące daną placówką, muszą liczyć się z tym, że może kiedyś odbyć się strajk. Ja mogę tylko powiedzieć, że powinien on poinformować rodziców na wypadek gdyby wszyscy nauczyciele strajkowali. Może być tak, że nie wszyscy przyłączą się do naszej akcji, wówczas dyrektor ma obowiązek zaplanować lekcje uczniom z wykorzystaniem pracowników, którzy są do jego dyspozycji.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot