• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 14 marzec 2019 13:57

Pierwsze 100 mln zł wróciło do podatników.

Napisała

Co trzeci PIT w województwie podlaskim jest składany przy wykorzystaniu usługi „Twój e-PIT”, 80 procent zeznań wpływa do urzędów skarbowych w formie elektronicznej, a do podatników wróciło już ponad 102 mln złotych z zeznań w których wykazano nadpłatę podatku.

15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła usługę Twój e-PIT, czyli przygotowała za podatników zeznania podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38, które są udostępnione na stornie www.podatki.gov.pl – wystarczy się tam zalogować by zwertyfikować, a następnie zaakceptować swoje zeznanie.

Co trzecie zeznanie złożone za pomocą usługi Twój e-PIT

W pierwszym miesiącu działania usługi w województwie podlaskim złożono przy jej wykorzystaniu 56.911 zeznań PIT-37 i PIT-38. Porównując to z innymi formami składania tych zeznań, z usługi Twój e-PIT skorzystał co trzeci rozliczający się w tym czasie podatnik z naszego województwa.

Ponadto, uwzględniając zarówno zeznania złożone przy użyciu usługi „Twój e-PIT” oraz samodzielnie przygotowane przez podatników i przesłane elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, można stwierdzić, że deklaracje papierowe są w odwrocie, ponieważ elektronicznie wpływa do urzędów skarbowych 80 proc. zeznań.
Wpływ na to może mieć m.in. fakt, iż w tym roku podatnicy, którzy w zeznaniu rocznym wykażą nadpłatę oraz złożą swoje zeznanie w formie elektronicznej mogą liczyć na szybszy zwrot swoich pieniędzy. Urząd ma na to 45 dni, a dotychczasowy trzymiesięczny termin na dokonanie zwrotu, nadal obowiązuje w stosunku do zeznań składanych w formie papierowej.

Pieniądze na kontach podatników

W 80 proc. złożonych deklaracji podatnicy wykazali nadpłatę podatku. Urzędy skarbowe systematycznie przelewają zwroty na konta podatników, którzy się już rozliczyli. Do tej pory kwota dokonanych zwrotów to ponad 102 mln zł. Dopłacić fiskusowi musi co piąty podatnik, który do tej pory złożył swoje zeznanie. Kwota „do zapłaty” wykazana w złożonych do tej pory zeznaniach to ponad 33 mln zł.

Radosław Hancewicz
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Białymstoku

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot