Wydrukuj tę stronę
czwartek, 21 marzec 2019 16:30

Sieć 5G - rozwój technologii wzbudzajacy niepokój

Napisane przez KK

Na terenach w okolicach Augustowa, jak i całej Polski wdrażana jest technologia sieci 5G. Czym ona jest? Jakie korzyści i problemy dla okolicznych mieszkańców za sobą niesie?

Sieć 5G to jeden z najgorętszych technologicznych tematów ostatnich miesięcy. Na rynku są już urządzenia, które obsługują nowy standard sieci, czyli bezprzewodowy system przesyłania danych. W teorii ma pozwolić na transfery z prędkościami nawet 20 Gb/s (ok. 2,5 GB/s), czyli wielokrotnie więcej niż oferują teraz sieci 4G/LTE (ok. 300 Mb/s). Dzięki tej technologii pojawi się możliwość obsługi nawet miliona urządzeń na kilometr kwadratowy.

Działanie tej sieci opierać się będzie na stacjach BTS wyposażonych w nowe typy anten. I tu pojawia się pierwszy zgrzyt w technologicznej rewolucji. Jak poinformowali nas nasi czytelnicy zdarzają się problemy przy budowie tego typu konstrukcji. Dochodziło do sytuacji, że geodeci, którzy odmierzali grunty pod zabudowę wchodzili przy tym na tereny prywatnych działek , których właściciele nie zostali wcześniej w żaden sposób poinformowani. Mimo, że sprawy zostały załagodzone, niesmak pozostał.

Kwestią sporną pozostaje również sprawa promieniowania wytwarzanego przez fale radiowe. Jak wiadomo nie są one obojętne dla naszych organizmów. Sieć 5G przesyła sygnał na bardzo krótkich dystansach w związku z tym nagromadzenie nadajników wzrośnie, a tym samym promieniowanie. Podczas gdy obecne rozwiązania powodują znikomą szkodliwość, nowoczesna technologia może ten stan rzeczy odmienić.

Koszty wprowadzenia takiej technologii również wydają się niebotyczne. Jak poinformował media Minister Cyfryzacji - Marek Zagórski, budowa infrastruktury będzie kosztować od 10 mld do 20 mld zł. A to nie wszystko, bo operatorzy sieci będą też musieli zapłacić za rezerwację częstotliwości na potrzeby 5G. Wydadzą tym więcej, im ostrzej będą między sobą licytować.

Jedno jest pewne, technologia, która wydaje się rewolucyjna niesie za sobą dyskusje społeczne i jak sie przekonaliśmy wiele obaw. Wraz z rozwojem sieci 5G pytań na pewno pojawiać się będzie coraz więcej.