• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 28 marzec 2019 11:38

O nowotworach z nastolatkami

Napisała

Augustowska organizacja pozarządowa uzyskała uznanie komisji konkursowej Zarządu Województwa Podlaskiego, której celem jest promocja, profilaktyka i edukacja zdrowotna.

Do szkół średnich jak i podstawowych z różnych miast miedzy innymi w Augustowie zawitają przedstawiciele Stowarzyszenia Na Rzecz Postępu w Onkologii Dziecięcej z siedzibą w Białymstoku.

Pani dr Małgorzata Sawicka chce naświetlić młodym ludziom możliwość zostania dawcą szpiku kostnego. Towarzyszem ich trudnej wędrówki będzie młody chłopak, który będzie żywym przykładem możliwości wyzdrowienia z choroby nowotworowej. Opowie o trudnościach jakie przeszedł by być zdrowym. Młodzi ludzie uzyskają również informacje dotyczące przeszczepu szpiku jaki miał miejsce na jego organizmie.

Projekt stowarzyszenia opiera się na pięciu stopniach informacji, stąd jego nazwa „Onkologia - bliskie spotkania na pięciu stopniach”.
Poruszone zostaną tematy chemioterapii, skąd biorą się dawcy szpiku i jak daleko trzeba ich szukać. Uczestnicy poznają również historię epidemiologii oraz symptomatologii. Przede wszystkim chodzi jednak o to, by osoby które spotykają się z chorym, czy ozdrowieńcem miały świadomość odpowiedniego zachowania się i wiedziały jak przyjąć go z powrotem do środowiska rówieśników.

Dotacja w wysokości 14 420 zł została przyznana Stowarzyszeniu, którego prezesem jest dr Elżbieta Leszczyńska, która działa przy Klinice Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prowadzonej przez prof. hab. Marynę Krawczuk- Rybak.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot