• 1
  • 2
czwartek, 28 marzec 2019 16:42

Uwaga na nowe oszustwo

Napisane przez KK

Co jakiś czas jesteśmy nękani niechcianymi wiadomościami SMS z informacjami np. o tym, że czekają na nas do odbioru pieniądze bądź mamy na przykład jakąś niedopłatę. Nie dajmy się zwieść, najczęściej są to oszuści, którzy tylko czyhają na to aż im odpowiemy.

Są to tzw. ataki phishingowe. Przybierają one zazwyczaj formę fałszywych powiadomień z banków, komunikatów od dostawców systemów e-płatności i innych poważanych organizacji. Wiadomość zawsze próbuje zachęcić odbiorcę, z takiego lub innego powodu, aby w trybie pilnym wprowadził, czy zaktualizował swoje poufne informacje, bo w przeciwnym razie dotknie go utrata krytycznych danych, awaria systemu lub inne nieszczęście.

W ostatnim czasie Polacy są nękani wiadomościami o konieczności dopłaty małej kwoty, którą należy szybko uregulować. W przeciwnym wypadku grożą zawieszeniem numeru lub konta. W rzeczywistości, gdy klikniemy w link umieszczony w smsie, hakerzy mogą uzyskać od nas dostęp na przykład do naszego konta internetowego.

Pojawiła sie również inna forma wyłudzenia naszych danych. Oszuści w wiadomości SMS informują, że pewna kancelaria prawna odzyskała dla was kwotę w wysokości 620,80 złotych. Wystarczy tylko kliknąć w link. Pod żadnym pozorem tego nie róbcie. Nie dość, że nie otrzymacie tej kwoty, to możecie stracić pieniądze, które macie teraz.

Tego typu ataków pojawia się coraz więcej. W dobie powszechnego dostępu do internetu, wielu kont, które posiadamy na przeróżnych portalach, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę w co klikamy. Zastanowić się trzeba dwa razy czy na pewno nie jest to próba wymuszenia. Bo przecież, jak mówi stare przysłowie, ostrożności nigdy za wiele.

Gruby Benek