• 1
  • 2
piątek, 05 kwiecień 2019 11:57

Wypalanie traw - śmiertelne zagrożenie

Napisała

Pożary suchych traw wczesną wiosną są plagą. W dniu wczorajszym (04.04) OSP Sztabin uczestniczyło w gaszeniu ognia, który zagrażał pobliskim budynkom mieszkalnym i gospodarczym. W akcji brały udział cztery jednostki ratowniczo-gaśnicze.

Wiosenne wypalanie traw jest nie dość, że niebezpieczne to i do tego nie użyźniamy przez to gleby. Podpalanie łąk jest przyczyną śmierci zwierząt, które mają pozytywny wpływ na jakość ziemi. Owady takie jak pszczoła ulegają zadymieniu lub giną.

Wypalanie traw, poza tym że to niechlubna praktyka, jest również zakazane prawnie. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. Za tego typu praktyki Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nałożyć na rolników karę finansową w postaci zmniejszenia (od 5 do 25%), a w skrajnych przypadkach nawet odebrania wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.