Wydrukuj tę stronę
sobota, 13 kwiecień 2019 20:34

Terytorialsi przysięgali w Tykocinie

Napisała
Terytorialsi przysięgali w Tykocinie fot. Emilia Ostapowicz

Po raz trzeci w tym roku ochotnicy, którzy w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej ukończyli szkolenie podstawowe, wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. Uroczystość odbyła się dnia 13.04. w Tykocinie, mieście o bogatej historii, w którym m.in. ustanowiony został Order Orła Białego - najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie państwowe.


Przysięgę, na sztandar 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, złożyło 75 ochotników z całego województwa. Wśród nowo zaprzysiężonych żołnierzy był też potomek oficera zamordowanego w Katyniu. To symboliczne, ponieważ 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do uczestników uroczystości napisał: „Rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej przebiega w bardzo szybkim tempie. Niemal dwa lata temu Wasi koledzy i koleżanki w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie wypowiadali słowa przysięgi, rozpoczynając służbę jako pierwsi Terytorialsi. Przez ten czas nowa formacja rozrosła się i liczy już ponad 19 tysięcy żołnierzy. (...) Gratuluję Wam decyzji o wstąpieniu do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej”.
Dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski w przemówieniu powiedział, że „(...) w Wojskach Obrony Terytorialnej to ludzie są najważniejszym zasobem. Dlatego, tak bardzo cieszę się kiedy nasze szeregi powiększają się o kolejnych mieszkańców województwa podlaskiego (...)”.

PBOT