• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 15 kwiecień 2019 10:40

Cudzoziemcy w województwie podlaskim

Napisała

584 tysiące obcokrajowców ze 168 państw płaci składki ZUS. Największą grupę ubezpieczonych stanowią Ukraińcy. Jak wynika ze statystyk, składki wpływają od ponad 431 tysięcy obywateli Ukrainy. To 74 proc. wszystkich legalnie zatrudnionych w naszym kraju cudzoziemców.

Jak to wygląda w naszym regionie.
Na ponad 10 tys. legalnie zatrudnionych obcokrajowców w województwie podlaskim 39 proc. to Ukraińcy. Chociaż przeważają oni liczebnie w całej Polsce to jednak nasz region zdominowali obywatele Białorusi. Na koniec lutego tego roku opłacających składki emerytalne i rentowe było 4,7 tys. obywateli tej narodowości, co stanowi ok 47 proc. wszystkich ubezpieczonych w białostockim Oddziale ZUS cudzoziemców.

Piramida wieku legitymujących się zagranicznym paszportem ma również swoje zróżnicowanie ze względu na płeć. Najwięcej - ponad 17 proc. osób, które przyjechały do pracy to cudzoziemcy w wieku 25-29 lat. Zdecydowaną większość bo 68 proc. stanowią mężczyźni. Kolejna liczna grupa to 16,9 proc. w wieku 30-34 lata. Tu aż 72,5 procenta stanowią panowie. Najmniej zatrudnionych to osoby po 65 i przed 19 rokiem życia. Ta struktura ma swoje uzasadnienie. Według sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności najchętniej przyjezdni obcokrajowcy podejmują pracę w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, transporcie i gospodarce magazynowej. Te branże pochłonęły ponad 40 proc. ogółu legalnie pracujących cudzoziemców. Najmniej bo zaledwie ponad 1,5 proc to opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

- Liczba obcokrajowców przez ostatnie 10 lat wzrosła prawie 9-krotnie. Największą dynamikę obserwujemy wśród obywateli spoza Unii europejskiej, w szczególności wymienionych już obywateli Ukrainy, Białorusi również Indii, Gruzji, Nepali i Bangladeszu. W skali całego kraju ilość Ukraińców zwiększyła się 26-krotny, Białorusinów 8-krotnie, a Gruzinów 29-krotnie. Chociaż tych ostatnich w województwie podlaskim jest zaledwie 117 to w całej Polsce płaci składki 8 tys. – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Liczba cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce rośnie. Przy czym największy wzrost zaobserwować można w ciągu ostatnich czterech latach. O ile w latach 2008-2013 udział ubezpieczonych cudzoziemców z krajów UE i spoza UE utrzymywał się na zbliżonym poziomie to w kolejnych latach rósł udział cudzoziemców spoza UE i we wrześniu 2018 r. wyniósł 93,7%.

ZUS

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot