• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 16 kwiecień 2019 13:55

Co z augustowską pływalnią?

Napisał

Parę dni temu informowaliśmy, że remont basenu w Augustowie opóźni się przez zbyt duże koszty inwestycji. Miasta nie stać na jednorazowe zapłacenie całości w tym roku. Temat stanowił ważny punkt dyskusji na ostatniej sesji Rady Miasta.

Jak informowaliśmy koszty przerosły możliwości finansowe. Po ocenie fachowców okazało się, że na potrzeby realizacji inwestycji  potrzeba ponad 5 milionów złotych. Na sesji Rady Miejskiej, Andrzej Zarzecki, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie tłumaczył, że koszty samej robocizny wzrosły przez ostatnie parę miesięcy o blisko 70 procent. Również w rozmowie z nami odniósł się do tego

"Wynika to przede wszystkim z szacunkowej wyceny. Wykonaliśmy taką już w 2018 roku, jednak w tym roku trzeba było wykonać następną i przeszacować pewne rzeczy po to, aby kwota była realna na daną chwilę. Wszyscy wiemy co się w ostatnich miesiącach dzieje na rynku budowlanym - ceny materiałów czy robocizny bardzo mocno wzrosły. Nie trzeba przecież mówić, że nikt za 15 zł za godzinę na budowę nie pójdzie. Jednocześnie zaproponowaliśmy możliwość wprowadzenia dodatkowych elementów do projektu."

Przy okazji  remontu do podstawowych rzeczy niezbędnych przy funkcjonowaniu pływalni  doszły kolejne. Opowiedział także o tym, jakie zmiany zaszły w samym projekcie obiektu przez ostatnie miesiące.

"Przede wszystkim chcemy, aby zostały wymienione urządzenia wentylacyjne, tego ludzie na co dzień nie widzą, jednak jest to kluczowe w funkcjonowaniu basenu. Zmienione miałyby zostać także kanały powietrzne, które nawiewają powietrze z hali do hali. Do tego w grę wchodzi wymiana wszystkich posadzek na całym obiekcie. Ponadto baterie natryskowe i toalety. Zmieniłoby się także oświetlenie na energooszczędne. Wszystko to byłoby w nowoczesnym standardzie."

W poprzednim roku dyrektor CSiR apelował o jak najszybszy remont pływalni. Argumentował to faktem, że jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa. Jak sytuacja wygląda dzisiaj?

"Cały czas dokonujemy przeglądów technicznych, jest to wymóg wymagany prawnie. Wskazywaliśmy na potrzebę remontu w zakresie urządzeń wentylacyjnych. Są to już 20-letnie urządzenia. Niesie to za sobą ryzyko awarii, ale w takim wypadku - pływalnia będzie zamknięta."

Na wyremontowaną pływalnię poczekamy najprawdopodobniej do jesieni przyszłego roku. Kształt inwestycji będzie zależał od przyszłorocznego budżetu miasta.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot