• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 18 kwiecień 2019 09:16

Początek Triduum Paschalnego

Napisała

Wielki Czwartek jest początkiem trzydniowego Triduum Paschalnego na pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jak wygląda ten czas w kościele katolickim?

Uroczystości tego dnia otwiera nabożeństwo Krzyżma Świętego, odprawiane w kościołach katedralnych przez biskupa i prezbiterów danej diecezji. Biskup święci święte krzyżmo, katechumenów oraz oleje chorych, by kapłani mogli wziąć je do swoich parafii, zaś stare spalić.

Msza Wieczerzy Pańskiej w wielkoczwartkowy wieczór jest jedyną, którą sprawuje w tym dniu Kościół. Śpiewamy na niej hymn eucharystyczny autorstwa św. Tomasza z Akwinu pt. "Pange lingua" (pol. Sław Języku Tajemnicę): "W noc ostatnią przy wieczerzy, z tymi, których braćmi zwał, czyniąc wszystko jak należy, czego przepis prawny chciał, sam dwunastu się powierzył i za pokarm z rąk swych dał".

Na wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej wierni spotkają się z niecodziennymi symbolami.
Podczas pieśni „Chwała na wysokości Bogu” rozbrzmią wszystkie dzwony w kościele, które zostaną wyciszone do czasu Mszy Wigilii Pańskiej i pieśni „Chwała”. Dzwonki w czasie przeistaczają się na mniej przyjemnym dźwięku kołatki. Atmosfera w kościele poważnieje, wycisza się z uwagi na świadomość zdrady Chrystusa.

„Mandatum” jest to obmycie nóg dwunastu mężczyznom. Przypomina to moment, w którym Jezus obmył nogi apostołom symbolizując uniżenie wobec człowieka i bycie sługą.

Po Komunii świętej Pan Jezus przenoszony jest do „ołtarza wystawienia” symbolizującego więzienie, do którego został wtrącony po Ostatniej Wieczerzy. Podczas tego ceremoniału śpiewny jest hymn Sław Języku Tajemnicę, a w tle rozbrzmiewają kołatki. Tego dnia przy ciemnicy do późnych godzin wieczornych odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ołtarz jest symbolem Chrystusa i tak jak Jego obdarto z szat i zostawiono w samotności tak i centralny punkt Kościoła pozbawia się świec, obrusu, mszału i krzyża. Pozostaje on pusty aż do Mszy Wigilii Paschalnej.

Otwarcie tabernakulum i pozostawienie go pustym zaznacza fakt, że Jezus nie przebywa już w tym miejscu, lecz zamknięty w Ciemnicy cierpi i oczekuje na wyrok. Tylko wtedy zbyteczne jest klękanie czy kłanianie przed pustym tabernakulum.

Więcej w tej kategorii: « Będą przymrozki Aresztu nie będzie »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot