• 1
  • 2
poniedziałek, 22 kwiecień 2019 11:09

Śmigus-dyngus. Skąd pochodzi? Co onacza?

Napisane przez DM
Śmigus-dyngus. Skąd pochodzi? Co onacza? Boston Public Library

Śmigus-dyngus ( nazywany również- lanym poniedziałkiem) - jest to zwyczaj, który swoje korzenie ma w kulturze słowiańskiej, obecnie natomiast kojarzony jest z Poniedziałkiem Wielkanocnym.

 

Pojęcie dyngus najprawdopodobniej wywodzi się z języka niemieckiego i pochodzi od słowa “dingen” co oznacza wykupywać się. Natomiast śmingus wywodzi się również z niemieckiego schmackostern lub z polskiego śmigać.

Jakiekolwiek pierwsze wzmianki o tym zwyczaju w Polsce datuje się na okres XV wieku. Zostały one udokumentowane w synodzie diecezji poznańskiej z 1420 roku.
Śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi zwyczajami. Śmingus polegał na oblewaniu się zimną wodą i biciu się nawzajem wierzbowymi gałązkami co miało symboliczne znaczenie wiosennego oczyszczenia z wszelkiego brudu i chorób. Natomiast dyngus polegał na odwiedzaniu swojej rodziny i znajomych. Wszystkim wizytom towarzyszyły zawsze różne biesiady i zabawy. Wśród tamtejszej ludności ludzie wierzyli że polewanie się wodą sprzyja płodności dlatego też pierwszorzędnie polewani byli narzeczeni głównie kobiety.

Współcześnie śmigus-dyngus jest traktowany jedynie jako zwykła zabawa polegająca na oblewaniu się wodą najróżniejszymi metodami. Najbardziej popularne są plastikowe pistolety i balony z woda. Zabawa ta jest praktykowana głównie przez dzieci i młodzież. Jednak często i dorośli, którzy za sprawą swoich dzieci poczuli zew młodości również chętnie praktykują tą wielopokoleniową tradycję.

Gruby Benek