• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 30 kwiecień 2019 19:41

Co dalej z Domem Drzewiarza?

Napisał

Dom Drzewiarza to drewniany budynek w stylu zakopiańskim znajdujący sie w augustowskiej dzielnicy Lipowiec. Powstał w latach 30. ubiegłego wieku jako świetlica dla pracowników tartaku. Po wojnie mieściły się tam instytucje związane z kulturą, a w 2012 roku kupiła go fundacja Cordis. Od tego czasu budynek jest opuszczony i popada w coraz większą ruinę.

Z informacji udzielonych przez Filipa Chodkiewicza, zastępcy burmistrza Augustowa, fundacja Cordis pracuje nad uzyskaniem dofinansowania w celu wyremontowania budynku.

"Miasto mocno wspiera fundację w staraniach dotyczących odremontowania budynku. Złożony został wniosek o dofinansowanie w celu termomodernizacji budowli. Ma to pozwolić na wymianę ogrzewania przy zachowaniu zewnętrznego, pierwotnego wyglądu architektonicznego. Kolejnym etapem ma być uzyskanie pieniędzy na wyremontowanie wnętrza budynku."

Według wstępnych planów w Domu Drzewiarza miałaby powstać świetlica dla osób starszych, a także przedszkole. Co więcej, może powstać tam nawet przychodnia lekarska.

"To wymagałoby dodatkowych powierzchni. Ten budynek jest połączony z budowlą komunalną, dlatego jest pole do rozmowy między miastem a fundacją w przyszłości" - dodaje Chodkiewicz.

Ewentualną przeszkodą w remoncie okazać się może wpisanie budynku do rejestru zabytków. Sprawa jest już na biurku Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jeśli tak się stanie remont tego miejsca okaże się niemożliwy.

Niewiele natomiast wiadomo jeśli chodzi o konkretne terminy. Mimo usilnych prób, nie udało nam się skontaktować z przedstawicielem fundacji Cordis.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot