• 1
  • 2
sobota, 04 maj 2019 12:56

Trwa śledztwo w sprawie wycieku ścieków

Napisał

Prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie wycieku ścieków do Czarnej Hańczy o kolejne dwa miesiące. Sprawa związana jest z awarią suwalskiej oczyszczalni.

 

Powołany został biegły, który przeprowadzić ma wizję lokalną. Wszystko po to, aby jednoznacznie określić co było przyczyną awarii i jakie są jej konsekwencje. Jego opinię poznamy w czerwcu. Dopiero wówczas dowiemy się również, czy komukolwiek zostaną postawione zarzuty w tej sprawie.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło 27 lipca ubiegłego roku. Wtedy do Czarnej Hańczy, a także jeziora Wigry wypłynęło ponad 2 tysiące metrów sześciennych zanieczyszczeń z suwalskiej oczyszczalni ścieków. Szacuje się, że przez to zginęło ponad 200 kg ryb.

Dotychczas w sprawie przesłuchano pracowników oczyszczalni, a także Wigierskiego Parku Narodowego. Prowadzone jest postępowanie w sprawie zanieczyszczenia w znacznych rozmiarach, co mogło zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka, czy też wpłynąć na jakość wody lub powietrza. Za ten czyn do więzienia można trafić na 5 lat.

Gruby Benek
Taekwondo