• 1
 • 2
 • 3
wtorek, 07 maj 2019 13:47

Odłowili szczupaka

Napisał

Na jeziorze Necko odłowiono ponad 300 kg szczupaka. Wszystko w ramach akcji zorganizowanej przez Koło Polskiego Związku Wędkarzy w Augustowie. Ma to pomóc w przyszłym zarybianiu jeziora.

 

Jak powiedział nam Mieczysław Szczerbakow, prezes Koła PZW w Augustowie, wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

"Przy każdym odłowie obecni byli członkowie PZW. Pilnowaliśmy by wszystko było zgodne z polskim prawem. Każda inna ryba drapieżna wracała z powrotem do wody"

Okres ochronny szczupaka trwa zazwyczaj do 1 maja. W tym przypadku należało jednak zastosować inne zasady połowu.

"Zacznijmy od tego, że okres ochronny jest stosowany w przypadku wędkarza indywidualnego. Ponadto, jeśli byśmy odławiali szczupaka po 1 maja to byśmy nie uzyskali ikry, dzięki której zarybiamy jezioro. W tym celu połowy odbywają się w kwietniu, a czasem nawet w marcu. Oczywiście wszystko odbyło się za zgodą wojewody." - mówi Szczerbakow.

Z powrotem do wody wróciły inne ryby drapieżne takie jak okonie czy sumy. Wraz ze szczupakiem odłowiony został również białoryb. Wszystko przez to, że polskie prawo nie przewiduje wypuszczenia białej ryby z powrotem do wody.

21 komentarzy

 • Link do komentarza Huberkas poniedziałek, 09 wrzesień 2019 22:16 napisane przez Huberkas

  300 kg dorosłego szczupaka wyjmą, coś tam wytrą i zarybią. Jaka jest przeżywalność ikry? Znikoma! Efekt: zostaje tylko trochę narybku szczupaka, który dopiero za kilka lat będzie mógł się trzeć samodzielnie. Tymczasem te 300 kg szczupaka już się mogło trzeć w tym roku i w następnych. Byłyby i dorosłe i maluchy. Dla mnie To kretynizm. Tak trudno zrobić pobór tarlaka na tzw.żywej rybie?

 • Link do komentarza Piotr wtorek, 14 maj 2019 12:57 napisane przez Piotr

  Ostatnio z kolega posprzatalismy kawalek lasu. Zebralismy 6 duzych workow 200 litrowych smieci.

  Podjechalismy zostawic smieci do Przedsiebiorstwa Oczyszczania Necko, natomiast doslownie przegoniono nas stamtad, poniewaz takich smieci (butelki, rury pcv, plastik) nie przyjmuja. Na moje pytanie, czy mam wywiezc to z powrotem do lasu, uslyszalem odpowiedz: No TAK.

  Nastepnie podjechalismy na osiedle (Kaczy Dołek) i po wyjeciu z bagaznika pierwszego worka sasiad z parteru zaczal niecenzuralnie krzyczec, ze wezwie policje. Tu jeszcze jest to w miare zrozumiale, bo sa spoldzielnie, wspolnoty, ktore placa za wywoz smieci.

  Ostatecznie zostawilismy 6 workow w kontenerze na cmentarzu, ale po wykonaniu misji spolecznej i dobrowolnym posprzataniu lasu z nieczystosci zamiast dumy i satysfakcji czulismy sie jak zloczyncy, chcacy w bialy dzis wyrzadzic Augustowowi krzywde wyrzucajac smieci tam, gdzie ich miejsce, czyli z lasu do kontenera na smieci.

  Gdzie nastepnym razem powinienem zawiezc smieci z lasu przy kolejnym sprzataniu?

 • Link do komentarza Andrew 78 czwartek, 09 maj 2019 16:03 napisane przez Andrew 78

  PZW największy szkodnik polskich wód, powinno odłowic się wszystkie białe głowy, czyli PRL starców co grzeją stołki od dekad bez możliwości ponownego wpuszczenia.

 • Link do komentarza Frantic czwartek, 09 maj 2019 10:57 napisane przez Frantic

  To szczupak nie mógłby spokojnie z pomocą natury sam się rozmnożyć? Karkołomne myślenie włodarzy wody...

 • Link do komentarza Cinek czwartek, 09 maj 2019 10:22 napisane przez Cinek

  Pzw niech nauczy się gospodarki rybackiej i zarybiania od skandynawów a wędkarze sportowego połowu bez zabijania pozdrawiam

 • Link do komentarza Ebi czwartek, 09 maj 2019 09:04 napisane przez Ebi

  Chyba chodzi o pozyskanie ikry, ktora pozniej sztucznie zostanie zaplodniona, podchowaja i tym pozniej zarybia... "Ponadto, jeśli byśmy odławiali szczupaka po 1 maja to byśmy nie uzyskali ikry, dzięki której zarybiamy jezioro."

 • Link do komentarza Parafka czwartek, 09 maj 2019 02:48 napisane przez Parafka

  Czy Pan Autor przeczytał co publikuje portal??? I z całym szacunkiem dla tych ,którzy te wydzieliny werbalne zdołają przeczytać. ...... Upadek Dziennikarstwa. Połamania kija. Taniej.

 • Link do komentarza Adrian środa, 08 maj 2019 22:43 napisane przez Adrian

  Co za brednie, złodzieje i tyle, PZW aktualnie to banda starych dziadów, opłata wzrosła za kartę ale rezultatów brak, spustoszone zbiorniki. Niema co się dziwić jak po wypowiedzi Prezesa Mieczysława wynika, że oficjalnie się przyznaje i oczywiście nas oswieca co robią z rybami za nasze składki, ZŁODZIEJE.

 • Link do komentarza Łukasz środa, 08 maj 2019 22:42 napisane przez Łukasz

  Ludzie dlaczego nie wiecie po co się odławia szczupaki (na ikrę) ryby odłowione po uzyskaniu od nich ikry oraz mlecza(spermy) też wracają do wody ikrę umieszcza się w takiej specjalnej maszynie która udaje pływ wody ruwnomiernie natlenianiając jajeczka po wykluciu małe są przenoszone do innych większych pojemników a jak będą wystarczająco duże też wracają do wody a wy piszecie że kłusownicy. A tu dbają żebyście mogli za parę lat złapać ładnego szczupaka

 • Link do komentarza Mike środa, 08 maj 2019 17:52 napisane przez Mike

  Pzw to dawno powinni rozwiązać. Nie mają pojęcia o prawidlowym gospodarowaniu zarządzanymi wodami. Biora pieniadze za nic i jeszcze sami dopuszczaja się klusownictwa, bo jak inaczej nazwać taki odlow!!! Niech się lepiej wezmą za kontrolę jezior i klusownikow. Żenada

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku
Weterynarz
Drewno opałowe
KA-MIX
DrewSot