• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 16 maj 2019 08:28

Lektura Obowiązkowa - spotkanie z Grażyną Plebanek

Napisała

21 marca 2019r. o godzinie 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Augustowie odbędzie się spotkanie z Grażyną Plebanek. Rozmowę przeprowadzi Marta Jackiewicz.

 

Grażyna Plebanek (ur. w 1967 w Warszawie)– pisarka, felietonistka, autorka bestsellerowych powieści i opowiadań, autorka sztuk teatralnych. Pisze też scenariusze filmowe. Publikuje w języku polskim, angielskim, holenderskim, francuskim. Warszawianka. Od 2005 mieszka w Brukseli. W latach 2000-2005 mieszkała w Sztokholmie.
Grażyna Plebanek ukończyła filologię polską na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako dziennikarka dla agencji Reuters i „Gazety Wyborczej”.
Stała felietonistka tygodnika Polityka, od 2016 pisze felietony w duecie z Sylwią Chutnik”. W Wysokich Obcasach Extra publikuje autorski Słownik Wyrazów Obcych. Od 2010 roku ma swój stały felieton w magazynie Trendy.

Laureatka nagrody Złote Sowy za promowanie Polski za granicą.
Laureatka nagrody Komisji Artystycznej Wrocławskiego Teatru Współczesnego i nagrody specjalnej w II konkursie dramaturgicznym Strefy Kontaktu za sztukę Pani Furia. Premiera 12 maja 2018.
Znalazła się w grupie międzynarodowych artystów, których portrety belgijskiego fotografa Stephana Vanfleterena można oglądać na wystawie w Brukseli otwartej w latach 2009-2019.
Książka Nielegalne związki "Illegal liaisons" została wybrana przez These Little Words powieścią roku 2012 w Wielkiej Brytanii. Otrzymała też znakomita recenzję w prestiżowym Publishers Weekly.
W 2013 roku zorganizowano spacer po Brukseli śladami bohaterów powieści Nielegalne związki. Spacer udokumentowano na zdjęciach Sabiny Jaworek.

Zaangażowana w sprawy kobiet, edukacji a także społeczne uwarunkowania różnic kulturowych.
Bierze udział w licznych konferencjach, panelach dyskusyjnych i spotkaniach.

Od lat promuje literaturę polską za granicą występując jako gość na festiwalach literackich. M.in. w styczniu 2018 gościła na festiwalu Writers Unlimited w Hadze (Holandia) gdzie odczytała swoją wersje Ody do radości - hymnu europejskiego.
W grudniu 2017 roku w Londynie spotkała się z czytelnikami podczas rozmowy o książce Condradologia (wyd. Comma Press) do której napisała po angielsku opowiadanie pt. Mamy.
W 2017 roku w Brukseli była gościem na spotkaniu autorskim zorganizowanym w Parlamencie Europejskim. W 2016, w Barcelonie wzięła udział w panelu "How to foster identification with EU?" podczas konferencji European Citizenship in Challenging Times.

Gościła na międzynarodowym festiwalu IFOA w Toronto, w 2013 roku, w którym uczestniczyli również Steven King, Margaret Atwood, Salman Rushdie.
Brała udział w spotkaniach m.in. z cyklu "Głosy Europy" na Uniwersytecie Bostońskim w Centrum Studiów Europejskich, w Bostonie w 2013 roku. a także konferencji "United in Diversity" w tym samym roku.
W ramach promocji Nielegalnych związków spotkała się z czytelnikami w Nowym Jorku, Chicago, Bostonie (University of Boston).
Stale obecna również na arenie polskiego życia literackiego. Bierze udział w najważniejszych festiwalach w Polsce m.in. Conrad Festival, Off Festiwal, Opowiadania we Wrocławiu, Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, Big Book Festival, Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, gdzie spotyka się z czytelnikami i uczestniczy w panelach dyskusyjnych. Na festiwalu w Szczebrzeszynie prowadzi też Letnią Szkołę Pisania.

Cena biletu: 8 zł
Rezerwacja i sprzedaż biletów:
Miejski Dom Kultury w Augustowie
Rynek Zygmunta Augusta 9
tel. 87 643 36 59

MDK

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot