Wydrukuj tę stronę
sobota, 18 maj 2019 17:40

Szczyt aktywności kleszczy

Napisał
Szczyt aktywności kleszczy pixabay.com

Druga połowa maja jest czasem, w którym aktywność kleszczy jest największa. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o tych pasożytach.

 

Kleszcze piją krew zazwyczaj trzy razy w ciągu całego swojego życia, swoje "ofiary" wyszukują dzięki rozwiniętym zmysłom, które reagują na m.in. ciepło i wydychany dwutlenek węgla. Co ciekawe potrafią przeżyć nawet kilkunastostopniowe mrozy.

Naukowcy opisali już ponad 900 gatunków szkodnika, w Polsce możemy spotkać ich 19. Zazwyczaj w zacienionych, ciepłych i wilgotnych miejscach, takich jak lasy, okolice zbiorników wodnych czy parki. Nie występują jednak równomiernie na całym terenie. To nie przypadek. Kleszcze gromadzą się np. tam, gdzie przebywa więcej zwierząt, a więc gdzie łatwiej o posiłek.

Wielu z nas myśli, że kleszcze mogą żyć na drzewach i skakać z nich na przechodzących ludzi i zwierzęta - jest to błędne założenie. Maksymalnie, wchodzą one na wysokość 1,5 metra.

Jak to się dzieje, że nie czujemy tego, że wpił się kleszcz? Jego ślina zawiera substancje chemiczne o działaniu znieczulającym, przez co samo ukłucie jest bezbolesne. Kleszcz pozostaje przyssany i może pobierać krew nawet przez 5-14 dni.

Warto więc zadbać o odpowiedni ubiór, gdy wybieramy się na wiosenne przechadzki. Nigdy nie wiadomo co czeka na nas w okolicznych lasach...