• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 19 maj 2019 10:05

Mandaty są zbyt niskie?

Napisał
Mandaty są zbyt niskie? KPP Augustów

W ubiegłym zginęło w wypadkach drogowych 76 osób na milion mieszkańców - o 2 proc. więcej niż przed rokiem. Ta statystyka jest jedną z najwyższych w Europie. Może rozwiązaniem jest nie tylko edukacja kierowców, lecz także skuteczne odstraszanie, gdyż mandaty w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie.

 

W bezpieczeństwie ruchu drogowego funkcjonuje coś takiego jak "Wizja zero". Ma ona na celu sukcesywnie zmniejszanie liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. W realizacji założeń mogłoby pomóc np. wprowadzanie w miastach specjalnych stref z dopuszczalną maksymalną prędkością 30 km/h. Zdjęcie nogi z gazu znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo. O ile zderzenie pieszego lub rowerzysty z pojazdem jadącym 30 km/h daje nawet 90 proc. szans na przeżycie, o tyle przy prędkości 70 km/h spada do zaledwie 5 proc. Problemem jest też nieprzestrzeganie przez kierowców ograniczeń prędkości.

W Polsce brakuje też skutecznie odstraszających kar za przewinienia, bo mandaty opiewają na kilkaset złotych. W wielu krajach na Zachodzie wysokość mandatów jest uzależniona od stanu portfela. W państwach skandynawskich za niektóre wykroczenia nie ma górnej granicy grzywny dla kierowców, w Polsce można dostać maksymalnie 5 tys. zł.

 

1 komentarz

  • Link do komentarza figurski niedziela, 19 maj 2019 20:37 napisane przez figurski

    a nie lepiej trzymać się od mandatów z daleka? Yanosik jak jest potrzeba też pomoże

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot