• 1
  • 2
czwartek, 23 maj 2019 13:12

Truskawki mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Napisał

Druga połowa maja to czas, gdy w sklepach zobaczyć możemy coraz więcej truskawek. Lekarze podkreślają, że są to owoce bardzo zdrowe. Czy na pewno dla wszystkich?

 

Truskawki są bogate w witaminę C, a także witaminy B i PP. Ponadto dostarczają organizmowi pektyn, które usprawniają przemianę materii. Te owoce zawierają również wapń i fosfor, oczyszczają organizm, a dzięki przeciwutleniaczom działają przeciwzapalnie i korzystnie wpływają na pracę serca.

Co więc może być niebezpiecznego w truskawkach? Przede wszystkim pestycydy, którymi są spryskiwane. Podczas uprawy truskawek stosuje się środki o działaniu grzybobójczym, które są wchłaniane przez owoce, a po zjedzeniu przez człowieka dostają się do jego organizmu.
Efekt? Zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór, uszkodzenia układu nerwowego i odpornościowego (szczególnie u dzieci), a także problemy z płodnością.

Warto też wspomnieć, że truskawki to jeden z najbardziej alergizujących owoców, jakie są dostępne na naszym rynku. Jeśli ktoś jest uczulony na pyłki brzozy, zjedzenie truskawek może spowodować u niego nieprzyjemne objawy, np. swędzenie w okolicy ust. To zjawisko dotyczy jednak wyłącznie surowych owoców. W wersji przetworzonej można je więc jeść do woli.

Gruby Benek
Taekwondo