• 1
  • 2
poniedziałek, 27 maj 2019 11:34

Terytorialsi uczestniczyli w manewrach poszukiwawczych

Napisał
Terytorialsi uczestniczyli  w manewrach poszukiwawczych 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

W sobotę 25 maja, na zaproszenie ratowników z Grupy „Nadzieja”, żołnierze 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży uczestniczyli w VI Ogólnopolskich Manewrach Poszukiwawczo-Ratowniczych w Czerwonym Borze. Ich organizatorami są Komenda Główna Policji oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom „Nadzieja”.


W manewrach wzięli udział m.in ratownicy Grupy „Nadzieja”, policjanci, strażacy, strażacy-ochotnicy, strażnicy graniczni oraz Straż Leśna. Siły WOT liczyły blisko 30 Terytorialsów z łomżyńskiego batalionu. Celem ćwiczeń była koordynacja i usprawnienie współdziałania oraz pogłębianie wiedzy z zakresu działań poszukiwawczych.

Manewry składały się z trzech epizodów, z czego ostatni – z udziałem sił 13 blp - realizowano w dzień (poszukiwania zaginionego dziecka) i w nocy (poszukiwania grupy osób). Ćwiczenia odbywała się w czasie rzeczywistym. Terytorialsi działali w trzyosobowych zespołach (np. policjant, żołnierz i ratownik), przeszukując, z wykorzystaniem specjalnej aplikacji zainstalowanej w telefonach, wyznaczony obszar. W działaniach nocnych wsparcia udzielał śmigłowiec Straży Granicznej.

W obu epizodach zespołom, do których przypisani zostali Terytorialsi, udało się odnaleźć zaginionych.

W trakcie działań Terytorialsi wykorzystywali sprzęt optyczny (lornetki, zestawy noktowizyjne MU, lornetki noktowizyjne) oraz mieli do dyspozycji własny pojazd ciężarowo-terenowy, quad i motocykl.
Manewry były też okazją do zapoznania się ze sprzętem używanym przez służby i ratowników-wolontariuszy.

"Uważam, że możliwość współpracy ze służbami oraz udział żołnierzy WOT w tego typu przedsięwzięciach pozwoli wykorzystać zdobyte doświadczenia w potencjalnych sytuacjach kryzysowych" - podsumował ppor. Radosław Kaczyński z 13 batalionu lekkiej piechoty.

Źródło: 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

Taekwondo
Gruby Benek