• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 30 maj 2019 07:59

Prawie 11 tysięcy cudzoziemców oficjalnie pracuje w województwie podlaskim

Napisała

Ucieczka obcokrajowców z naszego regionu była tylko chwilowa. Pod koniec ubiegłego roku można było zaobserwować spadek w liczbie legalnie pracujących cudzoziemców. Najnowsze danych podsumowujące I kwartał tego roku pokazują, że w białostockim Oddziale ZUS za miesiąc marzec opłacane zostały składki za 10 857 osób z zagranicznym paszportem. To o 789 zgłoszeń więcej niż przed miesiącem.

 

Głównymi gałęziami gospodarki, w których cudzoziemcy są aktywni zawodowo, to usługi ochrony mienia, utrzymanie czystości, przemysł i przetwórstwo oraz budownictwo. Zdecydowana większość z nich to osoby zatrudnione na umowie o pracę. Pozostali pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, które również podlegają oskładkowaniu. Są też tacy, którzy wybrali działalność gospodarczą.

- 55 proc. spośród wszystkich obywateli innych państw opłacających składki w białostockim Oddziale ZUS jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Tylko nie całe 4 proc. zdecydowała się na prowadzenie własnego biznesu. Oprócz obywateli Białorusi, których jest najwięcej bo prawie 5 tys. kolejną liczną grupę stanowią Ukraińcy w ilości 4,5 tys. Ze Wschodu przybyli do nas również Rosjanie, to 243 osoby, Litwini - 165 i 127 obywateli Gruzji. Ponadto w regionie zatrudnienie znalazło między innymi 47 Armeńczyków, 39 Mołdawian, 23 Włochów, 23 Azerbejdżanów, 22 Niemców, 21 Czechów, 20 Chińczyków i 20 Słowaków. - wymienia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dominują mężczyźni. W ubiegłym roku skala cudzoziemców według płci ukształtowała się na poziomie 67,3 proc. mężczyźni i 32,7 proc. kobiety. Co ciekawe to właśnie ilość panów pracujących w Polsce na tendencję zwyżkową. Tak wygląda ta skala gdy ją uogólnimy. Gdy jednak przeanalizujemy poszczególne narodowości, to jednak okazuje się Rosjanek jest ponad 56 proc, a Rosjan jedynie nie całe 44 proc. Z kolei wśród obywateli krajów Unii Europejskiej panie stanowią zaledwie 25 proc.

Wśród cudzoziemców legalnie wykonujących zatrudnienie w naszym kraju i podlegających ubezpieczeniom społecznym dominują osoby w wieku 20-49 lat. Stanowią oni ponad 85 proc. opłacających składki obcokrajowców.

ZUS

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot