• 1
  • 2
piątek, 31 maj 2019 12:26

Schronisko szuka chętnych do pomocy

Napisał
Schronisko szuka chętnych do pomocy Wiesław Szumiński

Schronisko dla bezdomnych psów Sonieczkowo w Żarnowie Pierwszym nieopodal Augustowa, poszukuje chętnych osób, które pomogą przy opiece nad czworonogami. Zwierzaków jest dużo, natomiast rąk do pomocy coraz mniej.

 

Formy pomocy mogą być różne - od fotografowania zwierząt i szukania im nowego domu, przez wyprowadzanie ich na spacery, aż do systematycznej pracy z danym czworonogiem polegającej na oswajaniu go i dawaniu opieki. Oczywiście można też pomóc dając drobne upominki, takie jak karma czy smycze.

Jako najpilniejszą potrzebę wymienia się jednak wychodzenie z psami na spacer. Dzięki temu przebywające w niewielkich kojcach czworonogi (po trzy-cztery w jednym) mają kontakt z człowiekiem oraz namiastkę wolności. Jest to dla nich możliwość węszenia nowych zapachów, ruchu, poczucia pod łapami miękkiego gruntu łąki, wytarzania się w trawie itd. Najważniejsza pozostaje jednak bliskość drugiego człowieka. Odczucie jego zainteresowania, pogłaskania, poczochrania, dotyku, usłyszenia ciepłego, życzliwego głosu. Psy są tego bardzo stęsknione.

Eliza Ptaszyńska, inicjatorka akcji i jedna z wolontariuszek uważa, że może to bardzo pomóc przy znalezieniu nowego domu takiemu zwierzęciu.
"Ważne, że pies jest w stałym kontakcie z człowiekiem, wówczas nie dziczeje. Czworonóg musi wiedzieć, że obcowanie z człowiekiem jest przyjemne, że może wówczas czuć się bezpieczny. Takie psy mają wówczas o wiele łatwiej jeśli chodzi o znalezienie nowego właściciela."

Wolontariusze wedle zapowiedzi będą mieli zapewnione wszelkie wsparcie i pomoc ze strony schroniska, a także od osób, które od dłuższego czasu pomagają w schronisku. Wszystkie chętne osoby powinny kontaktować się z Elizą Ptaszyńską pod numerem telefonu: 605 485 376

Gruby Benek
Taekwondo