• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 03 czerwiec 2019 14:00

Odsłonięto pomnik i krzyż poświęcony bohaterowi [FOTO]

Napisał

Nieopodal wsi Podnowinka dziś (03.06) odsłonięto pomnik, a także poświęcono krzyż upamiętniający miejsce śmierci wybitnie zasłużonego dla ruchu niepodległościowego leśnika, ppor. Juliana Wierzbickiego, ps. „Roman“ – dowódcy oddziału Armii Krajowej. Wszystko stało się za przyczyną inicjatywy Stowarzyszenia "Leśni", Muzeum Ziemi Augustowskiej i Nadleśnictwa Szczebra. Postument stanął w miejscu, w którym odnaleziono szczątki żołnierza zamordowanego przez Niemców podczas II Wojny Światowej.

 

Na miejscu zjawili się miejscowi politycy, poczty sztandarowe szkół, a także przedstawiciele 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystości rozpoczęły się od przemówień zaproszonych gości. Wśród zebranych znaleźli się między innymi Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński i Starosta Jarosław Szlaszyński i siostra Juliana Wierzbickiego -Julia Pawlukiewicz.

Następnie pod pomnikiem złożono kwiaty, nie obyło się także bez salwy honorowej ku czci Wierzbickiego.

Kilka słów o miejscu zamordowania brata powiadziała nam Julia Pawlukiewicz:

"O śmierci brata dowiedzieliśmy się już po wojnie. Ojciec jeszcze nic nie wiedział, podczas gdy ówczesny gajowy na tych terenach wskazał miejsce gdzie jest pochowany Julian. Teraz to miejsce wygląda zupełnie inaczej. Na miejsce przyjechaliśmy wraz z moim ojcem. On go rozpoznał, widać było jego piękne czarne włosy, a także charakterystyczne cholewy butów."

Po oficjalnej części uroczystości nie zabrakło atrakcji dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół. Nadleśnictwo Szczebra zorganizowało Bieg "Romana", w którym udział mogli wziąć wszyscy chętni młodzi sportowcy. Dla zwycięzców ufundowano atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot