• 1
  • 2
środa, 12 czerwiec 2019 13:35

Upały nie odpuszczają

Napisał

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku ostrzega, że najbliższe godziny i dni będą bardzo gorące.

 

W najbliższych dwóch dniach możemy spodziewać się temperatury sięgającej 33°C. Ulgi nie odczujemy również w nocy, gdyż wtedy prognozowane jest nawet 19°C. W ciągu kolejnych dni synoptycy nie przewidują także opadów deszczu.

Jak sobie radzić z upałami? W czasie największego nasłonecznienia unikajmy wychodzenia z domu. Nie zapominajmy również o nawadnianiu organizmu. Gdy wysokie temperatury dają się nam we znaki, warto pomyśleć o chłodnych okładach na głowę i klatkę piersiową. Podczas gorących dni, aby nieco się ochłodzić, można zażyć np. kąpieli w jeziorze, natomiast leżenia na plaży w pełnym słońcu, czyli tzw. kąpieli słonecznych, przy takiej temperaturze należy unikać. Długotrwałe przebywanie na słońcu może skończyć się m.in. udarem czy poparzeniami.

Gdy żar leje się z nieba warto korzystać ze wszelkich udogodnień, takich jak klimatyzacje czy wentylatory. Tu jednak trzeba zachować umiar. Nie obniżajmy zbyt mocno temperatury w swoim samochodzie, ale ustawmy ją tak, żeby w aucie było około 5 – 6 stopni mniej niż na zewnątrz. Jeśli będziemy korzystać z klimatyzacji w niewłaściwy sposób, może się to dla nas skończyć np. anginą, szokiem termicznym, czy zapaleniem zatok.

Gruby Benek
Taekwondo