• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 13 czerwiec 2019 15:02

Jak uniknąć odwodnienia?

Napisał

Podczas upałów możemy bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia naszego organizmu. Taki stan może nawet zagrażać życiu. Zatem warto wiedzieć co robić, aby tego uniknąć.

 

Pierwszą, podstawową zasadą jest picie wody. Wokół tego tematu powstało wiele mitów, więc od razu wyjaśnijmy. Nie ma określonej normy dziennego spożycia wody. Zależy to od wielu czynników: od wieku, budowy ciała, schorzeń, czynności jakie się wykonuje i temperatury otoczenia. Istotne jest zatem to, by wiedzieć, kiedy zbliżamy się do niebezpiecznej granicy odwodnienia. Dobrym wskaźnikiem jest kolor moczu - powinien być delikatnie żółty. Jeśli jest ciemnożółty lub pomarańczowy, pijemy za mało. Z kolei jeśli jest jasny, pijemy za dużo.

Podczas upałów nasze zapotrzebowanie na wodę się zwiększa. Organizm, broniąc się przed wysoką temperaturą, w sposób naturalny się chłodzi, czyli wydziela pot. Jest to najefektywniejszy sposób na pozbycie się nadmiaru ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że aby organizm mógł przeprowadzić proces termoregulacji, musi być odpowiednio nawodniony. Dlatego ważne jest systematyczne picie płynów.

Nie należy jednak przesadzać z ilością spożywanej wody. W bardzo prosty sposób możemy się bowiem przewodnić. Przesada z przyjmowaniem zbyt dużej ilości płynów w stosunku do potrzeb, doprowadza do rozcieńczenia sodu we krwi. Zbyt niskie stężenie tego pierwiastka może powodować wymioty, zaburzenia świadomości, drgawki, a nawet zgon.
Dlatego do kwestii nawadniania organizmu, szczególnie w tak gorące dni, powinniśmy podchodzić zdecydowanie poważnie i nie lekceważyć znaków jakie daje nam nasze ciało.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot