Wydrukuj tę stronę
wtorek, 18 czerwiec 2019 13:12

Zajrzyj do listu z ZUS. Sprawdź jaka czeka Cię emerytura

Napisała
Zajrzyj do listu z ZUS. Sprawdź jaka czeka Cię emerytura ZUS

Adresatami korespondencji z ZUS są osoby, na których koncie zapisana została chociaż jedna składka emerytalna. Największa masowa wysyłka Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego właśnie rozpoczęła się. Najpóźniej do końca sierpnia otrzyma ją 20,5 miliona Polaków. Te dane zawierają waloryzację za rok 2018, która w stosunku do poprzednich lat jest bardzo korzystana i wyniosła 109,20 proc.

 

Korespondencja w postaci listu z zawartością naszego konta będzie wysyłana od czerwca do końca sierpnia. „Informacja o stanie konta ubezpieczonego” w ZUS uwzględnia stan na 31 grudnia 2018 r., a zatem nie uwzględnia składek należnych lub wpłaconych za 2019 r.

W województwie podlaskim listy trafią do ok. 600 tys. osób. W liście przedstawiona jest wartość zwaloryzowanego kapitału początkowego, suma naszych składek, zarówno tych które już powiększono o kwotę waloryzacji jak i tych za rok 2018 jeszcze niezwaloryzowanych. Podana jest tam także wskazówka ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Dla osób, które ukończyły 35 rok życia wyliczona jest również prognozowana emerytura. Na pierwszej stronie informacji wyszczególnione są miesięczne kwoty składek za całym 2018 r.

- Naszych klientów najbardziej interesuje kwota przyszłej emerytury. Osoby, które ukończyły 35 lat lub więcej z danych zawartych w korespondencji mogą się dowiedzieć o jej różnych wariantach. Dwa pierwsze podają przybliżoną wartość świadczenia gdybyśmy pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat oraz gdybyśmy przestali pracować i do emerytury nie wpłynęła żadna składka. Dodatkowe dwie opcje uwzględniają w emeryturze także składki z subkonta w ZUS. - wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Informacja IoSKU to możliwość sprawdzania, czy płatnik odprowadza za nas składki w prawidłowej wysokości. Jak będzie wyglądała wysokość naszego przyszłego świadczenia zależy od wysokości wpłat, które trafią na konto. ZUS wykonuje jedynie wyliczenie na podstawie danych zapisanych na nim. Informuje również co już teraz daje ubezpieczenie społeczne, a także jakie świadczenia przysługują jeśli podlega się ubezpieczeniu chorobowemu, wypadkowemu i rentowemu.

IOSKU napisana jest prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych. Cieszy nas fakt, że już w ubiegłym roku klienci docenili formułę przekazywanej informacji i przejrzystość tekstu.

ZUS