• 1
  • 2
środa, 19 czerwiec 2019 18:52

Uczniowie rozpoczęli wakacje

Napisał

Dziś zakończenie roku szkolnego - dzień, na który wszyscy uczniowie czekali z niecierpliwością. Świadectwa odebrane, więc upragnione wakacje można uznać za rozpoczęte. W tym roku wyjątkowo wcześnie, bo przed Bożym Ciałem.

 

Pierwotnie wypoczynek uczniowie mieli zacząć 21 czerwca. Data została jednak zmieniona dzięki inicjatywie rządu Mateusza Morawieckiego, który przed paroma miesiącami zapowiedział wcześniejsze zakończenie nauki. Decyzja zapadła po to, aby umożliwić rodzinom wyjazdy urlopowe jeszcze przed długim weekendem.

O mijającym roku szkolnym można powiedzieć, że był jednym z najtrudniejszych w historii polskiego szkolnictwa. Strajk nauczycieli, kumulacja roczników i trudna rekrutacja do szkół średnich. To wszystko złożyło się na bardzo skomplikowany obraz tego, co można było obserwować w placówkach edukacyjnych.

Najwięcej kontrowersji wzbudził oczywiście długo zapowiadany strajk nauczycieli, który trwał 19 dni. Przez blisko miesiąc byliśmy świadkami paraliżu w szkołach. Przypomnijmy, że według zapowiedzi Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele do protestów powrócą już we wrześniu. Zmieni się jednak forma demonstracji.

Następny rok szkolny zapowiada się wyjątkowo, znikną bowiem szkoły gimnazjalne. We wrześniu 2019 r. do pierwszych klas szkół średnich jednocześnie pójdą ci, którzy skończyli gimnazjum i 8-letnią podstawówkę.

Teraz przyszedł jednak czas na zasłużony odpoczynek. Pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym usłyszymy 2 września, ponieważ 1 września wypada w niedzielę.

Gruby Benek
Taekwondo