• 1
  • 2
  • 3
  • 4
sobota, 22 czerwiec 2019 09:08

Stłuczka na parkingu? Uciekasz – płacisz!

Napisał

Rzadko zdarzają się sytuacje, że za spowodowanie stłuczki na parkingu kierowca musi płacić z własnej kieszeni. Do takiej sytuacji może jednak dojść, gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia.

 

Zazwyczaj niewinne otarcie innego auta na parkingu kończy się ucieczką winowajcy. W taki sposób kierowcy chcą uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny. Zdziwienie pojawia się wtedy, gdy po paru miesiącach od feralnego zdarzenia, delikwent otrzymuje list, który, co ciekawe, pochodzi zazwyczaj od ubezpieczyciela. Dlaczego tak jest?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczycielowi przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem zwrotu wypłaconego odszkodowania z tytułu OC w kilku przypadkach. W szczególności wtedy, gdy kierowca zbiega z miejsca zdarzenia.

Takie sytuacje mają miejsce bardzo często. Ucieczka jest jednak wyjątkową głupotą. Owszem, przekazanie poszkodowanemu numeru polisy prowadzi do tego, że sprawca wypadku traci część zniżek OC, ale za naprawę płaci ubezpieczyciel, zaś od momentu przekazania danych poszkodowanemu nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań w tej sprawie. W najgorszym wypadku kierowcy grozi niewielki mandat, gdy poszkodowany postanowi wezwać policję. Jeśli sprawca oddali się z miejsca zdarzenia grozi mu odpowiedzialność karna, a ponadto konieczność zapłaty często wysokiego rachunku za naprawę auta. Co ważne, po pieniądze zgłosi się nie poszkodowany, lecz ubezpieczyciel, który wypłacił pokrzywdzonemu zwrot kosztów. W takiej sytuacji trudno wówczas wygrać w sądzie. W związku z tym rodzi się pytanie: co robić, gdy uszkodzimy komuś auto, a właściciela nie ma na miejscu?

Wystarczy postarać się, by właściciel zniszczonego auta miał możliwość skontaktowania się z nami. Zostawmy za wycieraczką kartkę z numerem naszego telefonu. Możemy też od razu zadzwonić do ubezpieczyciela i poinformować go o zdarzeniu.

Pamiętajmy więc, że warto wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Przynosi to zdecydowanie większe korzyści, niż ucieczka z miejsca zdarzenia.

2 komentarzy

  • Link do komentarza rurki z kremem czwartek, 27 czerwiec 2019 15:20 napisane przez rurki z kremem

    Po co od razu się sądzić z ubezpieczycielem, od jakiegoś czasu istnieje możliwość odsprzedania szkody, do np. Funduszu Odszkodowań Komunikacyjnych, płatność z góry i po sprawie.

  • Link do komentarza BAU sobota, 22 czerwiec 2019 10:22 napisane przez BAU

    Mi jakoś nikt karteczki z nr tel nie zostawił po takiej sytuacji na parkingu Kauflandu,monitoringu brak=0 odowiedzialności no i bezkarność-to do takich sytuacji idealna sprawa dla sprawcy tego zdarzenia,a naprawa-na własny koszt i szukaj wiatru w polu...

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.