• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 30 czerwiec 2019 15:59

Policyjni wodniacy widoczni na podlaskich akwenach

Napisał
Policyjni wodniacy widoczni na podlaskich akwenach KPP Sejny

Do końca sezonu letniego policyjni wodniacy będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Jak co roku mundurowi patrolują akweny w naszym województwie na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych, wyposażonych w sprzęt ratowniczy.Policjanci udzielili pomocy już 5 osobom, które znalazły się w wodzie między innymi z powodu wywrócenia się jednostek pływających.

 

Wielu z nas skorzysta z aktywności fizycznej i ten czas spędzi nad wodą. Nie pozwólmy jednak na to, aby beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich. Woda nie wybacza pomyłek. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo. To już kolejny rok funkcjonowania policyjnych patroli wodnych.

Zwodowane łodzie są sprawdzone i odpowiednio wyposażone w sprzęt ratowniczy i techniczny pozwalający na prowadzenie akcji ratunkowych nawet podczas najtrudniejszych warunków pogodowych. Policjanci w województwie wykorzystują do patrolowania zbiorników wodnych 13 łodzi motorowych.

Do służby w patrolach wodnych skierowano 24 funkcjonariuszy posiadających kwalifikacje zawodowe do kierowania jednostkami pływającymi oraz uprawnienia w zakresie ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki tym umiejętnościom funkcjonariusze są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie wydobytej z wody. Wszyscy wodniacy systematycznie przechodzą szkolenia i ćwiczenia praktyczne, których celem jest doskonalenie i podniesienie umiejętności i bezpieczeństwa działań podejmowanych w trakcie służby oraz w sytuacjach prowadzenia akcji ratunkowych.

Mundurowi będą przez cały sezon dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Ich zadaniem będzie też walka z kłusownictwem oraz prowadzenie akcji ratowniczych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, jak również sprawdzanie stanu trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Do nich też turyści będą mogli się zwrócić o pomoc.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność, a także nie łączenie alkoholu z wodnymi kąpielami.

Źródło: KPP Sejny

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot