• 1
 • 2
 • 3
 • 4
wtorek, 02 lipiec 2019 16:38

Płatne parkingi od przyszłego roku

Napisał

Parkingi z płatnym parkowaniem powrócą do Augustowa wraz z początkiem maja 2020 roku. Taką decyzję podjęli radni na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej.

 

Przypomnijmy, że płatne parkingi były w Augustowie już w poprzednich latach. Z pomysłu miasto wycofało się w roku 2017. Wówczas to mieszkańcy Augustowa wyrazili wyraźny sprzeciw przeciwko strefie płatnego parkowania. Nie wyłoniono także nowego operatora zajmującego się nadzorowaniem przedsięwzięcia.

Pomysł powrócił ponieważ w mieście jest zbyt mało miejsc do parkowania. Chodzi przede wszystkim o miesiące letnie, gdy wielu turystów przyjeżdża do Augustowa. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych okazało się, że mieszkańcy chcą powrotu płatnych miejsc parkingowych.

O szczegółach opowiedział Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa:

"To jest dokładnie taki kształt strefy, jaki wybrali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. Będzie to strefa całoroczna, z dwoma stawkami: sezonowymi i posezonowymi, takimi samymi jak obowiązywały wcześniej. Zamierzamy ustawić nowoczesne parkometry, które będą przyjmowały płatności bezdotykowe, elektroniczne, przez aplikację i oczywiście klasyczną drogą, przez monety".

Od czerwca do października za 30-minutowy postój kierowcy będą musieli zapłacić złotówkę, a za godzinę – 2 zł. Za drugą godzinę opłata wynosić będzie 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł, a każdą następną – 2 zł. W okresie powakacyjnym stawki będą o połowę niższe.
Za darmo parkować będą mogły pojazdy służbowe starostwa i urzędu miasta, a także podległych samorządom jednostek i placówek, a także pojazdy jednośladowe.

Podczas posiedzenia Rady Miejskiej pojawiły się również inne pomysły na funkcjonowanie strefy parkowania. Jednym z najbardziej aktywnych radnych był Adam Sieńko, który przedstawił nieco inną koncepcję:

"Wychodząc z samochodu taki kierowca wie, że za pół godziny musi wrócić i odjechać, albo zmienić miejsce parkowania. W ten sposób zapewniamy rotację miejsc w sposób bezkosztowy dla kierowców. Natomiast szablon do ustawiania czasu to doskonałe miejsce ma promocję miasta, na ważne telefony, adresy czy informacje na temat miasta".

Propozycja Sieńki nie znalazła jednak uznania w oczach rajców. Operatora płatnych parkingów miasto wyłoni w przetargu.

Poniżej przedstawiamy pełną listę ulic, które zostaną objęte strefą:
- Rynek Zygmunta Augusta
- Żabia
- Kilińskiego (od 3 Maja do Młyńskiej)
- Mariana Jonkajtysa
- Księdza Skorupki (na odcinku Wojska Polskiego - Kościelna)
- Kościelna
- Księdza Ściegiennego
- 3 Maja (od Mostowej do Księdza Ściegiennego)
- Mostowa (od 3 Maja do Nowomiejskiej)
- Młyńska (od Wierzbnej do Kilińskiego)
- Nowomiejska (Mostowa - Wierzbna)
- Wierzbna (odcinek Młyńskiej do Nowomiejskiej)
- Kopernika
- Kościuszki
- Łazienna (od Wierzbnej do Szkolnej)
- Szkolna
- Wojska Polskiego (czyli od Jonkajtysa do Księdza Skorupki)

 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Kam środa, 03 lipiec 2019 10:11 napisane przez Kam

  Ciekawe czy znowu opłaty na Rynku Zygmunta Augusta i części ulicy 3 Maja będą pobierane bezprawnie w związku z brakiem wymaganych przepisami oznaczeń miejc parkingowych ( pas parkingowy linią przerywaną i stanowiska parkingowe linią ciągłą).

 • Link do komentarza ola środa, 03 lipiec 2019 09:15 napisane przez ola

  W jakich godzinach trzeba będzie opłacać parking? Czy w weekendy także?

 • Link do komentarza TT wtorek, 02 lipiec 2019 17:03 napisane przez TT

  I bardzo dobrze. Narszcie. A parkometry? W końcu nowoczesne, takie jekie powinny być od poczatku, a nie jakieś z demobilu na moniaki. Płatności zbliżeniowe, kartą, gotówką, aplikacją, jak komu wygodniej. Dobrze, że pomysł Pana Sieńki nie doszedł do skutku. Czasy papieru odchodzą w przeszłość. Nawet urzędy przechodzą na elektoniczny obieg dokumentów. Dowód osobisty w komórce, dowód rejestracyjny w komórce, polisa OC w komórce, po nowym roku prawo jazdy w komórce. Pieniądze to karta płatnicza w komóre (google pay i apple pay). I fajnie. Bez portfela! Dlatego nowoczesny partometr to dzis konieczność Panie Adamie. A jak ktoś jest przyzwyczajony do starych metod to klasycznie zrobi to monetami. Jeszcze załatwcie rondo szersze przy Orlenie :-)

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
DANBUS

Najnowsze komentarze