• 1
 • 2
 • 3
wtorek, 02 lipiec 2019 16:38

Płatne parkingi od przyszłego roku

Napisał

Parkingi z płatnym parkowaniem powrócą do Augustowa wraz z początkiem maja 2020 roku. Taką decyzję podjęli radni na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej.

 

Przypomnijmy, że płatne parkingi były w Augustowie już w poprzednich latach. Z pomysłu miasto wycofało się w roku 2017. Wówczas to mieszkańcy Augustowa wyrazili wyraźny sprzeciw przeciwko strefie płatnego parkowania. Nie wyłoniono także nowego operatora zajmującego się nadzorowaniem przedsięwzięcia.

Pomysł powrócił ponieważ w mieście jest zbyt mało miejsc do parkowania. Chodzi przede wszystkim o miesiące letnie, gdy wielu turystów przyjeżdża do Augustowa. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych okazało się, że mieszkańcy chcą powrotu płatnych miejsc parkingowych.

O szczegółach opowiedział Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa:

"To jest dokładnie taki kształt strefy, jaki wybrali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. Będzie to strefa całoroczna, z dwoma stawkami: sezonowymi i posezonowymi, takimi samymi jak obowiązywały wcześniej. Zamierzamy ustawić nowoczesne parkometry, które będą przyjmowały płatności bezdotykowe, elektroniczne, przez aplikację i oczywiście klasyczną drogą, przez monety".

Od czerwca do października za 30-minutowy postój kierowcy będą musieli zapłacić złotówkę, a za godzinę – 2 zł. Za drugą godzinę opłata wynosić będzie 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł, a każdą następną – 2 zł. W okresie powakacyjnym stawki będą o połowę niższe.
Za darmo parkować będą mogły pojazdy służbowe starostwa i urzędu miasta, a także podległych samorządom jednostek i placówek, a także pojazdy jednośladowe.

Podczas posiedzenia Rady Miejskiej pojawiły się również inne pomysły na funkcjonowanie strefy parkowania. Jednym z najbardziej aktywnych radnych był Adam Sieńko, który przedstawił nieco inną koncepcję:

"Wychodząc z samochodu taki kierowca wie, że za pół godziny musi wrócić i odjechać, albo zmienić miejsce parkowania. W ten sposób zapewniamy rotację miejsc w sposób bezkosztowy dla kierowców. Natomiast szablon do ustawiania czasu to doskonałe miejsce ma promocję miasta, na ważne telefony, adresy czy informacje na temat miasta".

Propozycja Sieńki nie znalazła jednak uznania w oczach rajców. Operatora płatnych parkingów miasto wyłoni w przetargu.

Poniżej przedstawiamy pełną listę ulic, które zostaną objęte strefą:
- Rynek Zygmunta Augusta
- Żabia
- Kilińskiego (od 3 Maja do Młyńskiej)
- Mariana Jonkajtysa
- Księdza Skorupki (na odcinku Wojska Polskiego - Kościelna)
- Kościelna
- Księdza Ściegiennego
- 3 Maja (od Mostowej do Księdza Ściegiennego)
- Mostowa (od 3 Maja do Nowomiejskiej)
- Młyńska (od Wierzbnej do Kilińskiego)
- Nowomiejska (Mostowa - Wierzbna)
- Wierzbna (odcinek Młyńskiej do Nowomiejskiej)
- Kopernika
- Kościuszki
- Łazienna (od Wierzbnej do Szkolnej)
- Szkolna
- Wojska Polskiego (czyli od Jonkajtysa do Księdza Skorupki)

 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Kam środa, 03 lipiec 2019 10:11 napisane przez Kam

  Ciekawe czy znowu opłaty na Rynku Zygmunta Augusta i części ulicy 3 Maja będą pobierane bezprawnie w związku z brakiem wymaganych przepisami oznaczeń miejc parkingowych ( pas parkingowy linią przerywaną i stanowiska parkingowe linią ciągłą).

 • Link do komentarza ola środa, 03 lipiec 2019 09:15 napisane przez ola

  W jakich godzinach trzeba będzie opłacać parking? Czy w weekendy także?

 • Link do komentarza TT wtorek, 02 lipiec 2019 17:03 napisane przez TT

  I bardzo dobrze. Narszcie. A parkometry? W końcu nowoczesne, takie jekie powinny być od poczatku, a nie jakieś z demobilu na moniaki. Płatności zbliżeniowe, kartą, gotówką, aplikacją, jak komu wygodniej. Dobrze, że pomysł Pana Sieńki nie doszedł do skutku. Czasy papieru odchodzą w przeszłość. Nawet urzędy przechodzą na elektoniczny obieg dokumentów. Dowód osobisty w komórce, dowód rejestracyjny w komórce, polisa OC w komórce, po nowym roku prawo jazdy w komórce. Pieniądze to karta płatnicza w komóre (google pay i apple pay). I fajnie. Bez portfela! Dlatego nowoczesny partometr to dzis konieczność Panie Adamie. A jak ktoś jest przyzwyczajony do starych metod to klasycznie zrobi to monetami. Jeszcze załatwcie rondo szersze przy Orlenie :-)

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot