• 1
  • 2
  • 3
  • 4
czwartek, 04 lipiec 2019 14:56

Zmiany w przepisach rejestracji samochodów

Napisał

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt, zgodnie z którą będziemy mogli być ukarani za brak zgłoszenia kupna lub sprzedaży pojazdu, zmiany danych wymagających wpisu do dowodu rejestracyjnego i za spóźnienie się z rejestracją samochodu.

 

Kary, jeśli przepisy będą przyjęte, mogą wynieść nawet 1000 zł. Jest to nowość, gdyż obowiązek informowania starosty o sprzedaży samochodu to czysta teoria – za brak informacji nic nikomu w praktyce nie grozi. Podobnie jest z rejestracją kupionego używanego auta, można to zrobić choćby za rok i jeździć przez ten czas na cudzych papierach. Teraz się ma to skończyć.

W myśl nowych przepisów nowy właściciel auta będzie miał miesiąc na zarejestrowanie auta. Urzędnik z wydziału komunikacji będzie teraz sprawdzał ciągłość dat na umowie, jeśli przekroczymy 30 dni - kara wynosić będzie 1000 zł.

Podobnie będzie wyglądała kwestia w przypadku sprzedaży auta. Dziś, możemy oczywiście też pójść do starostwa i złożyć zawiadomienie w wydziale komunikacji. Mamy nawet taki obowiązek, jednak niewiele osób to robi, gdyż z tego tytułu nic nam nie grozi. Zmieni się to jeśli w życie wejdą nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Środowiska. Kara za nie zrobienie tego, będzie taka jak w przypadku rejestracji, czyli 1000 zł.

Efektem tych działań ma być wymuszenie na osobach kupujących i sprzedających auta terminowego załatwiania spraw urzędowych – bez tego baza CEPiK jest niewiele warta. Powstaje pytanie, czy kara 1000 zł jest słuszna w przypadku mniej istotnych zaniechań jak np. niezgłoszenie zmiany miejsca zamieszkania, co oznacza zmianę zapisów w dowodzie rejestracyjnym. Jedno jest pewne: zwłaszcza handlarze będą kombinować, przepisywać umowy kupna samochodu, zmieniać daty... Jeśli system się „ogarnie”, posypią się kary – nie tylko administracyjne!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
Zakład stolarski
DANBUS
Foto Bajka - Lustra

Najnowsze komentarze