• 1
  • 2
czwartek, 04 lipiec 2019 14:56

Zmiany w przepisach rejestracji samochodów

Napisał

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt, zgodnie z którą będziemy mogli być ukarani za brak zgłoszenia kupna lub sprzedaży pojazdu, zmiany danych wymagających wpisu do dowodu rejestracyjnego i za spóźnienie się z rejestracją samochodu.

 

Kary, jeśli przepisy będą przyjęte, mogą wynieść nawet 1000 zł. Jest to nowość, gdyż obowiązek informowania starosty o sprzedaży samochodu to czysta teoria – za brak informacji nic nikomu w praktyce nie grozi. Podobnie jest z rejestracją kupionego używanego auta, można to zrobić choćby za rok i jeździć przez ten czas na cudzych papierach. Teraz się ma to skończyć.

W myśl nowych przepisów nowy właściciel auta będzie miał miesiąc na zarejestrowanie auta. Urzędnik z wydziału komunikacji będzie teraz sprawdzał ciągłość dat na umowie, jeśli przekroczymy 30 dni - kara wynosić będzie 1000 zł.

Podobnie będzie wyglądała kwestia w przypadku sprzedaży auta. Dziś, możemy oczywiście też pójść do starostwa i złożyć zawiadomienie w wydziale komunikacji. Mamy nawet taki obowiązek, jednak niewiele osób to robi, gdyż z tego tytułu nic nam nie grozi. Zmieni się to jeśli w życie wejdą nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Środowiska. Kara za nie zrobienie tego, będzie taka jak w przypadku rejestracji, czyli 1000 zł.

Efektem tych działań ma być wymuszenie na osobach kupujących i sprzedających auta terminowego załatwiania spraw urzędowych – bez tego baza CEPiK jest niewiele warta. Powstaje pytanie, czy kara 1000 zł jest słuszna w przypadku mniej istotnych zaniechań jak np. niezgłoszenie zmiany miejsca zamieszkania, co oznacza zmianę zapisów w dowodzie rejestracyjnym. Jedno jest pewne: zwłaszcza handlarze będą kombinować, przepisywać umowy kupna samochodu, zmieniać daty... Jeśli system się „ogarnie”, posypią się kary – nie tylko administracyjne!

Gruby Benek