• 1
  • 2
  • 3
piątek, 05 lipiec 2019 12:38

Konkurs grantowy „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” rozstrzygnięty!

Napisała
Konkurs grantowy „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” rozstrzygnięty! Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom

Na konkurs wpłynęło 217 wniosków. Trzynaście organizacji z całej Polski otrzymało granty, których pula wynosiła w tym roku 100.000 zł. Konkurs był realizowany w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Z województwa podlaskiego środki na dofinansowanie otrzymały dwie instytucje: Wigierski Park Narodowy i Gminna Biblioteka Publiczna w Krypnie Kościelnym.

 

Konkurencja w tegorocznej edycji konkursu była duża, a działania przyjazne pszczołom, zaproponowane przez organizacje – pomysłowe i przede wszystkim angażujące do działania. Jury konkursu wybrało te projekty, które miały wysoką wartość merytoryczną i społeczną.

Granty przyznane w konkursie są realizowane w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego nowym celem na najbliższe trzy lata jest wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych owadom zapylającym. Organizatorzy rozpisując konkurs zaprosili do włączenia się do tej inicjatywy organizacje z całej Polski.

O granty ubiegały się m.in. organizacje pozarządowe, gminy, parki narodowe, parki krajobrazowe, muzea, skanseny, lokalne grupy działania, jak np. koła gospodyń wiejskich czy rodzinne ogródki działkowe oraz inne podmioty, spełniające wymagania regulaminowe. Ostatecznie jury oceniło 217 wniosków, z których 13 otrzymało granty w wysokości 6.400 zł lub 12.000 zł, w zależności od zakresu zaplanowanych działań.

Zwycięskie organizacje z regionu Podlasia będą m.in. wspólnie z mieszkańcami sadzić nektaro- i pyłkodajne rośliny, zorganizują konkurs plastyczny dla najmłodszych oraz konkurs na ogród z największą liczbą roślin pożytecznych dla pszczół dla dorosłych i dzieci. Odbędą się także warsztaty i spotkania z ekspertami, którzy opowiedzą, jak pomagać pszczołom i innym owadom zapylającym, by zapewnić im pokarm i schronienie.

Z ogromną radością czekamy na realizację zwycięskich projektów. Dzięki nim wiele niezagospodarowanych obecnie przestrzeni będzie nie tylko pięknie ukwiecona, ale co ważne, staną się cennym źródłem pokarmu dla zapylaczy. Takie działania oprócz waloru ekologicznego mają też duże znaczenie społeczne. To szansa, by zintegrować lokalne społeczności angażując mieszkańców do wspólnych działań na rzecz pszczół. Najcenniejsze dla nas jest to, że coraz większa liczba osób w każdym wieku nie tylko przejmuje się losem pszczół, ale przechodzi do czynu i realnie im pomaga sadząc kwiaty bogate w nektar i pyłek – mówi Beata Klassek, koordynator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Gratulujemy zwycięzcom i bardzo dziękujemy za udział w tegorocznej edycji konkursu – dodaje.

Zwycięskie organizacje mają czas na realizację projektów do połowy listopada 2019 r. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 2 lipca 2019 r. w Warszawie.

Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej:
http://www.pomagamypszczolom.pl/program/konkurs-grantowy/

 Komentarze przedstawicieli zwycięskich organizacji z Podlasia:

Gminna Biblioteka Publiczna w Krypnie Kościelnym - „Bzzz! – Pracowite pszczółki” - Podlaskie

- Gdyby nie pszczoły, nie mielibyśmy co jeść, a jeśli wyginą, trudno przewidzieć jak negatywne mogą być dla nas konsekwencje. Dlatego zaangażowaliśmy się w projekt „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” i niezwykle cieszymy się z przyznanego grantu. Już kupiliśmy rośliny do pszczelego zakątka i przymierzamy się do zbudowania hotelu dla owadów. Mamy też nadzieję, że dzieci z naszej gminy, nie tylko te, które już odwiedzają naszą bibliotekę, wezmą licznie udział w konkursie plastycznym „Bzzz! – Pracowite pszczółki”. Tylko poprzez edukację możemy uświadamiać naszą społeczność, jak ważna jest dla naszego życia ochrona i dokarmianie tych pożytecznych owadów – mówi Beata Rogalska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie Kościelnym.

„Wigierski Park Narodowy przyjazny pszczołom” - Podlaskie

- Wigierski Park Narodowy już prawie od 30 lat prowadzi szereg działań mających na celu zapewnienie optymalnych warunków do życia dla pszczół, i to zarówno tych dziko żyjących jak i pszczoły miodnej. W tym roku postanowiliśmy zadbać również o bazę pokarmową pszczół. Dlatego na wyznaczonej łące, leżącej niedaleko budynku Dyrekcji Parku, wysialiśmy mieszankę roślin miododajnych. Niedługo zostanie też ogłoszony konkurs na ogród z największą liczbą roślin pożytecznych dla pszczół. W warsztatach udział wezmą miłośnicy pszczół, nauczyciele, studenci Uniwersytetu III wieku, właściciele ogrodów działkowych i mieszkańcy parku. Uczestnicy będą mogli poznać różnorodność gatunkową pszczół, ich biologię, znaczenie w przyrodzie i w gospodarce człowieka, a także dowiedzieć się, jak urządzić ogród, by był on przyjazny pszczołom. Działania te sfinansujemy z otrzymanego grantu – mówi Barbara Perkowska, Kierownik Zespołu Udostępniania Parku w Wigierskim Parku Narodowym.

Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot