• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 15 lipiec 2019 13:19

PILNE! Zmiany w augustowskiej Radzie Miejskiej

Napisał
PILNE! Zmiany w augustowskiej Radzie Miejskiej esesja.tv

Obradujące dzisiejszego poranka gremium Rady Miejskiej w Augustowie zadecydowało o zmianie na stanowisku przewodniczącego organu. Poznaliśmy również nowego wiceprzewodniczącego.

 

Nową przewodniczącą została Alicja Dobrowolska związana z Prawem i Sprawiedliwością. Na stanowisku zastąpiła Marcina Kleczkowskiego. Zdaniem władz miasta, a także większości radnych, dotychczasowy przewodniczący nie wypełniał należycie swoich obowiązków. Często nie potrafił zapanować nad tym co dzieje się na sali. Wśród zarzutów wysnutych wobec byłego już przewodniczącego pojawił się także fakt, że... nie siedział przy jednym stole z byłym już wiceprzewodniczącym, Adamem Sieńko. Zdaniem burmistrza, ze strony Kleczkowskiego nie było chęci nawiązania współpracy, ani z częścią Rady, ani z wiceprzewodniczącym Adamem Sieńko. Do zarzutów odniósł się sam zainteresowany, który zauważył, że niewiele z tego co mówi włodarz miasta jest prawdą, a także zarzucił posługiwanie się kłamstwem już podczas zeszłorocznych wyborów. Proszeni o przykłady niepanowania nad porządkiem obrad, zebrani nie potrafili udzielić odpowiedzi byłemu przewodniczącemu.

"Przed drugą turą wyborów na burmistrza miasta Prawo i Sprawiedliwość poparło oficjalnie Mirosława Karolczuka. Zrobiliśmy to świadomie, uważaliśmy go za lepszego z dwójki kandydatów. (...) ustaliliśmy, że warunkiem poparcia będzie jedynie to, że na funkcję wiceburmistrza nie zostanie powołany człowiek ze środowiska Naszego Miasta, a tak zwany fachowiec, który będzie wspierał miasto w śmiałych projektach. Nasze Miasto złamało tę obietnicę, gdyż na stanowisko powołano osobę związaną z Augustowem - Filipa Chodkiewicza. Ponadto, moje środowisko wspierało burmistrza w innych przedsięwzięciach i projektach. (...) Nie mogę zgodzić się z tezami, które burmistrz postawił w swoim wystąpieniu. Nieprawdą jest, że ja i moje środowisko działaliśmy destrukcyjnie na to miasto. Nieprawdą jest, że wszczynaliśmy kłótnie i atmosferę ciągłego sporu. Nieprawdą jest, że odmówiłem wspólnego zasiadania przy tym stole z wiceprzewodniczącym Adamem Sieńko - panie burmistrzu to kłamstwo. Powiem więcej, proponowałem to Adamowi Sieńko. Odpowiedział, że nie ma takiej potrzeby. (...) Jest więc kłamstwem takie mówienie, że wyrazem tego konfliktu jest nawet siedzenie przy wspólnym stole."

Burmistrz Mirosław Karolczuk w swoim wystąpieniu zaznaczył, że stworzył nową koalicję, która skupi się na kierowaniu miastem bez zbędnych dygresji i awantur. Nowo wybrana na stanowisko Alicja Dobrowolska uzyskała większość głosów. Za jej kandydaturą głosowało 11 z 17 radnych zgromadzonych na sali. Pozostałe 6 osób, w imię protestu wobec zaistniałej sytuacji, oddało głosy nieważne. Podczas swojego wystąpienia Dobrowolska podziękowała za zaufanie okazane jej przez większość rady.

"Dołożę wszelkich starań aby nasze obrady byly merytoryczne, dynamiczne, rzeczowe i owocne. Wszystko to dla dobra mieszkańców, jak i dynamicznego rozwoju miasta. Dobrą atmosferę tworzymy sami, ja natomiast deklaruję, że dołożę wszelkich starań aby właśnie taka była podczas naszych spotkań."

Na ręce Rady rezygnację złożył wiceprzewodniczący Adam Sieńko, reprezentujący Koalicję Obywatelską. Jak zaznaczył, nie chciał on uczestniczyć "w żenującym festiwalu", który jego zdaniem odbywał się podczas posiedzenia. Swoją decyzję skomentował w następującymi słowami:

"Muszę na początku powiedzieć, że z niekłamanym zdziwieniem i oburzeniem wysłuchałem wystąpienia pana burmistrza. Nie posądzałem go o takie manipulacje i kłamstwa. (...) Na tym polega demokracja, że jest opozycja i koalicja, która sprawuje władzę. Jeżeli pan tego nie rozumie i chce mieć jednowładztwo w mieście Augustów, a ponadto rozrywać kolejny klub, którym jest Prawo i Sprawiedliwość to trudno. Widać jest na to przyzwolenie za marne kilkaset złotych za diety, które zostały podniesione. (...) Dziwię się radnym, którzy dali się za to przekupić. Patrzę z niekłamanym zdziwieniem na to wszystko. Odbieranie dyskusji podczas sesji jako ataków personalnych świadczy o nadwrażliwości albo braku zrozumienia na czym polega rola opozycji."

Nową wiceprzewodniczącą Rady w drodze głosowania została Katarzyna Raczkowska. Podobnie jak na Alicję Dobrowolską głosowało na nią 11 osób, 6 oddało głosy nieważne.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Tynio poniedziałek, 15 lipiec 2019 22:03 napisane przez Tynio

    Marcinku, miałeś chamie złoty róg...

  • Link do komentarza Ted poniedziałek, 15 lipiec 2019 16:45 napisane przez Ted

    Dość rowerów na chodnikach terroryzują pieszych.Strach chodzić wielu jest agresywnych.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot