• 1
  • 2
  • 3
sobota, 20 lipiec 2019 18:59

"Augustów to jedno z ładniejszych miast w Polsce"

Napisał

Cezary Kazimierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, odwiedził w tym tygodniu Augustów. Przy okazji wizyty udzielił nam krótkiego wywiadu, w którym opowiedział między innymi o tym, jak postrzega Augustów i jakie widzi perspektywy rozwoju miasta. Zapraszamy do lektury!

 

Odwiedzał pan już Augustów parokrotnie, kiedy była pierwsza wizyta?
- Pierwszy raz byłem w tym mieście gdy miałem 18 lat. Przyjechaliśmy z kolegami. Nocowaliśmy nad jeziorem Białym pod namiotem. To już prehistoria. Ostatni raz z kolei rok temu, wówczas zwiedziłem fabrykę British American Tobbacco.

Jak pan zapamiętał Augustów z lat młodości?
- Dla mnie to jest miejsce typowo wakacyjne. Tu jest zawsze bardzo ładnie, są tu przepiękne jeziora. W mojej pamięci Augustów to jest w stu procentach turystyka. Wiem, że inaczej to wygląda z perspektywy mieszkańców miasta, ale w mojej świadomości to miejsce bliskie Sopotowi czy Krynicy.

Na przestrzeni lat dostrzega Pan zmiany w Augustowie?
- Trudno mi powiedzieć, bywam tu często więc zmiany są dla mnie na pewno mniej zauważalne, jednak jest po prostu coraz fajniej, coraz czyściej. Teraz nad wodą powstał ten nowy urokliwy napis (instalacja "Augustów is the future" nad Nettą). Mam po prostu wrażenie, że miasto jest coraz ładniejsze. Ogólnie, wszystkie polskie miasteczka robią się coraz ładniejsze.

Z jakich atrakcji Augustowa pan już zdążył skorzystać podczas swojego pobytu?
- Wczoraj pływałem motorówką po jeziorach! Dokładnie nie motorówką, a dużym jachtem. Co bardzo mi się podobało to fakt, że przepływaliśmy obok innego jachtu, na którym odbywał się koncert bluesowy. Pierwszy raz widziałem taką formę festiwalu muzycznego. To wszystko jest bardzo sympatyczne. Dla mnie także ważne są sprawy kulinarne. Tutaj jest także smaczne jedzenie.

Co więc najbardziej panu posmakowało z tutejszych dań?
- Wczoraj jadłem coś takiego jak "śniadanie regionalne". Była to brioszka z rybą i z jajkiem. Było to bardzo oryginalne, nigdzie wcześniej tego nie widziałem. No i piłem też wczoraj taki napój alkoholowy na bazie miodu i chmielu, który jest miejscowo wytwarzany. Takie tradycyjne rzeczy bardzo mi się podobają.

W porównaniu do innych polskich miast - Augustów czymś się wyróżnia?
- Wydaje mi się, że jest to jedno z ładniejszych miast w Polsce. Jest to związane z tym, że jest dużo jezior. Z tych znanych miast to tylko Olsztyn może pochwalić się czymś podobnym. Do tego jest bardzo dużo zieleni. To wszystko stwarza naprawdę unikalne warunki do życia i mieszkania. Jeżeli ktoś lubi wodę - to jest jak w raju!

Dostrzega pan potencjał rozwoju miasta?
- Nie znam dokładnie uwarunkowań gospodarczych regionu, ale jest bliskość Litwy i Królewca, dlatego też uważam, że na pewno biznesy transgraniczne miałyby tutaj potencjał. Jest to też idealne miejsce na biznes hotelarski. Ludzie muszą mieć gdzie przyjeżdżać. Augustów wydaje się też idealnym miejscem na tzw. "srebrną gospodarkę", czyli usługi dla seniorów. W tak pięknym miejscu miałoby to rację bytu. No i co ważne Augustów jest też miejscem uzdrowiskowym. Społeczeństwo się starzeje, a emeryci mają środki, które mogą wydać. Ostatnio byłem w Truskawcu na Ukrainie, jest tam uzdrowisko. Co ciekawe, co druga osoba tam, to polski emeryt. Wydaje mi się, że trzeba wykorzystać bardziej potencjał tego miejsca, dlatego też oferta uzdrowiskowa na pewno byłaby sukcesem.

Dziękuję za rozmowę!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot