• 1
  • 2
poniedziałek, 22 lipiec 2019 09:22

Uczczono pamięć ofiar Obławy Augustowskiej

Napisał

W niedzielne popołudnie, przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, obchodzono 74. rocznicę największej zbrodni dokonanej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej.

 

Podczas uroczystości nie zabrakło przemów zaproszonych gości. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Jarosław Zieliński, podkreślał, że ofiarami nie byli przypadkowi ludzie.

"Ci, którzy zostali aresztowani i zamordowani zginęli za to, że byli Polakami, ale także za to, że chcieli prawdziwej niepodległości Polski. Przecież ofiary obławy augustowskiej to nie były osoby przypadkowe. To byli żołnierze poakowskiego, niepodległościowego podziemia i ich bliscy. To byli ci, co nie złożyli broni po zakończeniu drugiej wojny światowej i nie pogodzili się z nową, sowiecką okupacją."

Podczas uroczystości mogliśmy usłyszeć także przemówienie Ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontkowskiego, który podkreślał jak ważna jest pamięć o wydarzeniu i edukowanie następnych pokoleń.

"Miejsce, w którym stoimy stanie się miejscem, które będzie znane nie tylko tu w regionie. Chcemy kontynuować budowę tej wspólnoty pamięci także w szkołach. Przez kilkanaście lat rządów naszych poprzedników, niestety, zapominano o wielu wydarzeniach, w tym o Obławie Augustowskiej."

Obława Augustowska to akcja Sowietów przeciwko polskiej partyzantce niepodległościowej, którą 72 lata temu, na terenie Puszczy Augustowskiej i w jej okolicach przeprowadziły oddziały Armii Czerwonej, wspieranej przez NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W efekcie zatrzymano kilka tysięcy osób, z których część została poddana brutalnemu śledztwu. Wiadomo, że co najmniej 600 osób uprowadzono w nieznanym kierunku i zamordowano. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.

Gruby Benek