Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 22 lipiec 2019 13:11

W Augustowie powstaną łąki kwietne

Napisał

W Augustowie powstać mają łąki, na których rosnąć będą dzikie kwiaty i trawy. Władze miasta szukają obecnie miejsc, w których można je utworzyć.

 

Według zapowiedzi pierwsze tego typu miejsca będzie można oglądać już w przyszłym roku. Łąka jest propozycją radnej Aleksandry Kleczkowskiej, która uważa, że tego typu inwestycja jest przyjazna dla środowiska, a także prosta w utrzymaniu.

"Zamiast kosić trawniki, które nie służą środowisku, można zasadzić polskie kwiaty. Są one nie tylko ładne, tanie i odporne, ale też przyjazne środowisku. Nie trzeba ich podlewać, bo świetnie znoszą upały i bardzo dobrze odprowadzają wodę do gruntu. Takie nasadzenia mogłyby pojawić się w wielu miejscach. Nie tylko w parkach i wzdłuż ulic, ale także pod szkołami jako łąki edukacyjne."

Zdanie radnej podziela burmistrz Augustowa, Mirosław Karolczuk. Jednak, jak mówi włodarz miasta, inwestycja nie będzie prosta do zrealizowania.

"Wszystkim może się wydawać, że to taki prosty temat. Że wystarczy rozsiać nasiona i wszystko. Łąka kwietna, choć jest dzika, to wymaga jednak też i dbałości. Okazuje się bowiem, że bardzo trudna jest tam walka z chwastami. A bez tego nie da się zapewnić, że będą tam rosły pożądane rośliny, a nie sterczące badyle. W tym roku, ze wzgląd na okres wegetacyjny, nie będziemy mogli ich jeszcze wysiać."

Obecnie ratusz szuka miejsca na łąkę, jak podkreślają władze miasta - mile widziane są sugestie mieszkańców dotyczące kształtu inwestycji.