• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 25 lipiec 2019 18:59

Plenerowa audycja Radiowej Dwójki z Augustowa

Napisał

Trwa wakacyjna akcja Programu 2 Polskiego Radia – „Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39”. Po Zakopanem, Krynicy Zdrój, Toruniu oraz Pucku reporterzy tej stacji zajrzą – już w najbliższą sobotę 27 lipca – do pięknego Augustowa. Na słuchaczy, mieszkańców i turystów, którzy odwiedzą plenerowe studio Dwójki na miejscowym rynku Zygmunta Augusta czekają animacje, warsztaty i pokazy oraz audycja na żywo.

 

- Sprawdzimy, które augustowskie miejsca ukochał sobie Zbigniew Herbert. Opowiemy o filmach kręconych w tym mieście oraz o jego bogatej historii międzywojennej. Pasją do tego okresu podzieli się m.in. pisarz – Szymon Teżewski. Mistrz kajakarstwa i gawędy – Radosław Twarowski zabierze nas w podróż po augustowskich kanałach i jeziorach. Pływać po nich będziemy też statkiem. Dowiemy się jakie skarby kryje ziemia augustowska – i to dosłownie! W końcu ślady najstarszego osadnictwa sięgają w tym rejonie aż epoki lodowcowej. O wykopaliskach prowadzonych w Augustowie oraz o tamtejszych cudach natury opowiedzą – archeolog Iwona Lewoc i Krystyna Korzeniewska, przewodniczka PTTK. Z kolei Barbara Ostaszewska zdradzi nam kim była „goła Zośka” oraz inni bohaterowie augustowskich legend. Bez obawy – słynnych „Augustowskich nocy” również nie zabraknie! – zapowiada Andrzej Zieliński z radiowej Dwójki, wydawca plenerowej audycji z augustowskiego rynku (godz. 15.00-17.00), którą poprowadzą Monika Zając i Andrzej Sułek.

Przed audycją (od godz. 12.00) na słuchaczy Dwójki – zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów, czeka wiele atrakcji. Na rynku Zygmunta Augusta. Wystąpią m.in. zespoły A-QQ Augustowska Flota Śpiewająca i Ten Inches oraz odbędą się (przygotowane przez Muzeum Ziemi Augustowskiej) pokazy i warsztaty garncarstwa – poprzedzone opowieścią o historii ceramiki. Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie będzie można wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych opartych na książce Katarzyny Janowicz-Timofiejew – „Niezwykła przygoda Skrzata Pirata”, w ramach których m.in. wykonywane będą pirackie malunki na twarzach dzieci. Ponadto dzieci będą miały możliwość uszycia swojej własnej maskotki króla Zygmunta Augusta (zaprasza Miejski Dom Kultury w Augustowie), a Koło Gospodyń Wiejskich przygotuje poczęstunek z regionalnych potraw.

Nie zabraknie oczywiście, jak co tydzień, konkursu „Dwójka na piątkę”.

***

„Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39” to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu „Dwójka na piątkę” z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 3 sierpnia dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia odwiedzą Hel.

1 komentarz

  • Link do komentarza August sobota, 27 lipiec 2019 15:10 napisane przez August

    Audycja już wystartowała-szkoda,że jestem nieobecny..

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot