• 1
  • 2
  • 3
piątek, 26 lipiec 2019 10:05

Będzie podwyżka emerytur

Napisał
Będzie podwyżka emerytur pixabay.com

Emeryci w tym roku mają powody do radości, czekają ich bowiem podwyżki uposażeń. Wszystko dzięki waloryzacji, a także obniżce podatku PIT z 18 do 17 proc. Projekt ustawy jest już gotowy.

 

Rząd jeszcze przed wyborami do europarlamentu zapowiedział obniżkę podatku PIT z 18 do 17 proc. Ustawa będzie obejmowała każdego, kogo dochody nie przekraczają 85 tys. zł rocznie. To oznacza, że zyskają nie tylko pracownicy, ale i emeryci. Do tego sama waloryzacja tych świadczeń - według prognoz rządu - ma sięgnąć 3,24 proc. Dojdzie do niej, jak zwykle, w marcu.

Jeśli prognozy staną się rzeczywistością, najniższa emerytura (obecnie 935 zł netto) od marca 2020 r. będzie wypłacana w kwocie blisko 964 zł na rękę. Ponadto, jak wynika z wyliczeń "Faktu", obniżka PIT-u do 17 proc. jeszcze zwiększy świadczenie. Osoby z najniższą emeryturą zyskają dodatkowe 11 zł miesięcznie. Oczywiście im wyższe świadczenie, tym większa podwyżka.

W resorcie finansów zakończyły się już prace nad projektem ustawy obniżającej PIT z 18 do 17 proc. Jeszcze w tym tygodniu może zająć się nim Komitet Stały Rady Ministrów, później rząd, a po nim - Sejm i Senat. Później ustawa będzie musiała tylko zostać podpisana przez prezydenta.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot