• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
poniedziałek, 29 lipiec 2019 17:59

ZUS testuje nowe sanatorium

Napisał

Najczęstszą przyczyną niesprawności a w konsekwencji niezdolności do pracy wśród osób w wieku produkcyjnym są choroby układu nerwowego. Powodują one miejscowe uszkodzenie mózgu. Cierpiący na te dolegliwości, to osoby ze stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu lub urazach czaszkowo-mózgowych. W tej grupie mogą się również znaleźć chorzy po operacjach łagodnych guzów środczaszkowych.

 

Mózg to najważniejszy organ w naszym ciele. Zaburzenia w jego funkcjonowaniu odbijają się na całym organizmie, doprowadzając nierzadko do kalectwa, a nawet śmierci. Odzyskanie zdolności do pracy dla osób właśnie z tej grupy jest bardzo istotna. Od 1 lipca 2019 roku w Uzdrowisku Konstancin Zdrój jest realizowany nowy pilotażowy program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS dla osób z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Dlaczego powstał nowy profil rehabilitacji?
Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego zgłaszali do nas wiele postulatów w sprawie nowego programu. Jednak decydujące znaczenie miała liczba orzeczeń osób ubiegających się po raz pierwszy o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wydane oceny stanu zdrowia przez lekarzy orzeczników ZUS w 2017 roku dały jasny obraz tego, że najczęstszymi przyczynami niezdolności do pracy były:
nowotwory – 23,9 proc. ogółu orzeczeń,
choroby układu krążenia – 19,5 proc.,
choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego – 15,1 proc.,
zaburzenia psychiczne – 11,1 proc., urazy kości, stawów i tkanek miękkich – 7,5 proc.,
choroby układu nerwowego – 7,6 proc.

- Grupa osób ze stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu czy też urazach czaszkowo mózgowych, a także po operacjach łagodnych guzów środczaszkowych korzystały do tej pory z rehabilitacji ZUS o profilu „narząd ruchu”. Jednak ta rehabilitacja nie zaspokaja ich różnorodnych i specyficznych potrzeb a przede wszystkim oczekiwań.- wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Mamy nadzieję, że nowy profil rehabilitacji zaspokoi oczekiwania wielu osób niezdolnych do pracy.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
Zakład stolarski
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
Videozoo - Kurier
Biuro Rachunkowe [Kondracka]
KA-MIX
Biuro Rachunkowe [Rafałko]
Drewno opałowe
Weterynarz