• 1
  • 2
poniedziałek, 29 lipiec 2019 17:59

ZUS testuje nowe sanatorium

Napisał

Najczęstszą przyczyną niesprawności a w konsekwencji niezdolności do pracy wśród osób w wieku produkcyjnym są choroby układu nerwowego. Powodują one miejscowe uszkodzenie mózgu. Cierpiący na te dolegliwości, to osoby ze stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu lub urazach czaszkowo-mózgowych. W tej grupie mogą się również znaleźć chorzy po operacjach łagodnych guzów środczaszkowych.

 

Mózg to najważniejszy organ w naszym ciele. Zaburzenia w jego funkcjonowaniu odbijają się na całym organizmie, doprowadzając nierzadko do kalectwa, a nawet śmierci. Odzyskanie zdolności do pracy dla osób właśnie z tej grupy jest bardzo istotna. Od 1 lipca 2019 roku w Uzdrowisku Konstancin Zdrój jest realizowany nowy pilotażowy program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS dla osób z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Dlaczego powstał nowy profil rehabilitacji?
Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego zgłaszali do nas wiele postulatów w sprawie nowego programu. Jednak decydujące znaczenie miała liczba orzeczeń osób ubiegających się po raz pierwszy o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wydane oceny stanu zdrowia przez lekarzy orzeczników ZUS w 2017 roku dały jasny obraz tego, że najczęstszymi przyczynami niezdolności do pracy były:
nowotwory – 23,9 proc. ogółu orzeczeń,
choroby układu krążenia – 19,5 proc.,
choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego – 15,1 proc.,
zaburzenia psychiczne – 11,1 proc., urazy kości, stawów i tkanek miękkich – 7,5 proc.,
choroby układu nerwowego – 7,6 proc.

- Grupa osób ze stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu czy też urazach czaszkowo mózgowych, a także po operacjach łagodnych guzów środczaszkowych korzystały do tej pory z rehabilitacji ZUS o profilu „narząd ruchu”. Jednak ta rehabilitacja nie zaspokaja ich różnorodnych i specyficznych potrzeb a przede wszystkim oczekiwań.- wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Mamy nadzieję, że nowy profil rehabilitacji zaspokoi oczekiwania wielu osób niezdolnych do pracy.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Gruby Benek