• 1
  • 2
  • 3
sobota, 03 sierpień 2019 21:41

Ile zyskały kobiety z rocznika 1953 na wyroku TK

Napisała

Od ponad 1300 złotych do 65 groszy zyskały emerytki z rocznika 1953 na przeliczeniu emerytury w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Takie różnice w porównaniu do poprzednio wypłacanych świadczeń odnotowano w województwie podlaskim.

 

Najwięcej bo 1372,25 zł miesięcznie zyskała na przeliczeniu świadczenie emerytka z rocznika 1953 w województwie podlaskim. Z całą pewnością, takiej podwyżki nie otrzymały wszystkie uprawnione panie. Przeciętnie emerytki zyskały średnio około 300 zł.

Łącznie Oddziały ZUS w Białymstoku, po wyroku TK przeliczyły emerytury 345 paniom. Wyższe świadczenia dostało 230 kobiet, ale wysokość dopłaty jest bardzo zróżnicowana, a czasami wręcz groszowa. W przypadku 115 okazało się, że dotychczas pobierana emerytura jest korzystniejsza.

- W województwie podlaskim kobiety z 1953 rocznika złożyły 1 041 skarg o ponowne przeliczenie emerytury, z uwzględnieniem wyroku, czyli bez pomniejszenia podstawy obliczenia o wypłacone wcześniej świadczenia. Niestety, w przypadku 680 pań minęło termin ponad 5 lat od doręczenia poprzedniej decyzji. Na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego, który wyłącza możliwość uchylenia decyzji po upływie 5 lat od dnia jej dostarczenia, ZUS wydał decyzje odmowne.- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Do ZUS w regionie wpłynęły też 453 skargi o przeliczenia wcześniejszej emerytury, które nie dotyczyły wyrokiem TK.
W całym kraju do końca czerwca do wszystkich oddziałów ZUS zgłoszono ponad 40,6 tys. skarg od emerytek 1953 rocznika, z tego 265 do sądu. W 8 293 przypadkach ponowne obliczenie wysokości emerytury w wieku powszechnym miało skutek finansowy, czyli wyliczona na nowo emerytura okazała się korzystniejsza. Najwięcej na przeliczeniu zyskała emerytka z Częstochowy, której świadczenie zwiększyło się o 2703,01 zł brutto miesięcznie. Ponad 2 tys. zyskała również mieszkanka Kielc oraz Opola. Są również regiony takie jak Radom czy Gorzów Wielkopolski, gdzie podwyższenie emerytury nie przekroczyło kwoty 1 tys. zł. Najniższe z kolei wyrównanie w wysokości 3 gr. otrzymała Pani, której świadczenie wypłaca ZUS w Rybniku.


ZUS

2 komentarzy

  • Link do komentarza anna wtorek, 06 sierpień 2019 09:40 napisane przez anna

    ja jak tysiące kobiet 53 nic nie zyskałam bo jestem przedawniona , liczę tylko na tą ustawę , że może do końca tej kadencji ją wreszcie uchwalą , mam już 66 lat ile mam czekać na tą sprawiedliwość ? do deski grobowej ?.

  • Link do komentarza Ala oszukana Emerytka 53 poniedziałek, 05 sierpień 2019 04:20 napisane przez Ala oszukana Emerytka 53

    Wystarczyłoby dać możliwość wystąpienia o unieważnienie decyzji wyliczonej na podstawie niekonstytucyjnych przepisów i wydanie nowej decyzji, a kombinuje się tak, żeby jak najmniej osób mogło skorzystać. Mam wrazenie, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego był po to, aby skozystala garstka dobrze poinformowanych przez ZUS i one już skorzystały, a reszta pokrzywdzonych się nie liczy.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot