• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 06 sierpień 2019 10:19

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół na Podlasiu

Napisała
Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół  na Podlasiu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Wielki Dzień Pszczół odbędzie się na Podlasiu w trzech miejscach: w Biebrzańskim Parku Narodowym i w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie w dniu 11 sierpnia br. (niedziela) oraz w Hotelu Białowieski w Białowieży – 16 sierpnia (piątek). Organizatorzy zachęcają do obchodów tego dnia wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów. Uczestnicy wezmą udział w terenowej grze edukacyjnej, warsztatach i innych atrakcjach. Wielki Dzień Pszczół organizowany jest w Polsce od siedmiu lat w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

 

Wydarzenie w ramach Wielkiego Dnia Pszczół łączy rodzinną zabawę i przygodę z edukacją
o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy, którzy przyjdą 11 sierpnia br. na Placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goniądzu, będą mogli w godzinach 9.00-14.00 wziąć udział w układaniu gigantycznej gry planszowej oraz w warsztatach z robienia magnesów
i warsztatach plastycznych. Zaplanowano też spotkania z pszczelarzami. Wydarzeniu będzie towarzyszył jarmark rękodzieła i tradycyjnej żywności.

Z kolei 11 sierpnia br. w godzinach 11.00-15.00 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
w Wasilkowie (aglomeracja Białegostoku), uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę „Kto ma pszczoły ten ma miód” o bartnictwie i pszczelarstwie na Podlasiu oraz wziąć udział
w zajęciach edukacyjnych z wyrobem świec woskowych.

Natomiast uczestnicy Wielkiego Dnia Pszczół, organizowanego przez Hotel Białowieski*** Conference Wellness& SPA w Białowieży, którzy przyjdą do hotelu16 sierpnia br.
w godzinach 13.00-18.00, będą mogli wziąć udział w konkursach, warsztacie
z rozpoznawania niektórych ziół i kwiatów oraz w warsztatach plastycznych. Będzie można także wysłuchać prelekcji o tradycjach związanych ze świętem Matki Boskiej Zielnej na terenach wschodniej Polski i spróbować lemoniady z dodatkiem miodu z białowieskich pasiek.
Wszyscy organizatorzy zapraszają też chętnych do udziału w terenowej grze edukacyjnej, którą przygotował zespół programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wraz z Fundacją Ekotrend. Uczestnicy gry odwiedzą osiem punktów, gdzie czekają na nich: łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość.
Bohaterką gry jest pszczoła OBROSTKA LETNIA, której charakterystyczną cechą jest to, że jej tylne odnóża mają długie szczoteczki, które przypominają spodenki. W opowieści snutej przez Obrostkę traci ona swoje gniazdo, opuszcza rodzinne strony i udaje się na Podlasie, by tam rozpocząć nowe życie. W odnalezieniu się w nowych warunkach, poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego schronienia mają jej pomóc uczestnicy gry. Dzięki tej pomocy poznają nieco lepiej świat pszczół, przyjazne im rośliny oraz to, co zawdzięczamy tym pożytecznym owadom. Gracze wezmą też udział w ciekawych doświadczeniach i angażujących zadaniach. Czeka też na nich wiele zaskakujących informacji, np. w jaki sposób młode szpaki zawdzięczają zdrowie pszczołom, albo jak to się dzieje, że dzięki nim gile mają co jeść.

- Z ogromną radością czekamy na realizację wszystkich zaplanowanych wokół Wielkiego Dnia Pszczół działań. Mają one charakter nauki przez zabawę – w przyjemny sposób będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół, ale także im pomóc, budując na przykład domki dla owadów zapylających – zachęca Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Edukacja, którą prowadzą parki narodowe, muzea oraz inne organizacje na temat kluczowej roli zapylaczy w naszym życiu, jest bardzo potrzebna. Realizowane przez nich wydarzenia mają oprócz waloru edukacyjnego także duże znaczenie społeczne – integrują lokalne społeczności angażując mieszkańców
i turystów do wspólnych działań na rzecz pszczół. Dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół!

W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście – w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.

8 sierpnia – ogólnopolski Wieki Dzień Pszczół

Wieki Dzień Pszczół został zainicjowany przez program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, prowadzony od 9 lat przez ZT Kruszwica S.A., którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie mieszkańców naszego kraju do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony i poprawy warunków życia zapylaczy.
W tym roku wyznaczono nowy cel, służący zapewnieniu pokarmu owadom zapylającym: wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

Wielki Dzień Pszczół został ustanowiony po to, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w środowisku, a także by inspirować i zachęcać mieszkańców naszego kraju do dowiadywania się więcej o tych pożytecznych owadach oraz do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom, np. w swoim ogrodzie, czy na balkonie.
W tym roku Wielki Dzień Pszczół odbywa się już po raz siódmy. W jego obchody włączają się instytucje, które zajmują się edukacją przyrodniczą w całej Polsce – parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz miasta i gminy. Blisko 40 organizacji i instytucji z całej Polski zaplanowało w związku z tym wydarzeniem liczne atrakcje, gry i konkursy dla mieszkańców
i swoich gości.

Więcej informacji o programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” na stronie internetowej:
www.pomagamypszczolom.pl

***

O programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest organizowany od 9 lat przez ZT „Kruszwica” S.A. Jego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie jakości ich życia. W ramach programu w całej Polsce powstało prawie 70 000 Miejsc Przyjaznych Pszczołom, blisko 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom, powołano Akademię Przyjaciół Pszczół, organizowano konkursy grantowe, warsztaty dla dziennikarzy i zainaugurowano ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół obchodzony 8 sierpnia.

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot